Bakkal Nasıl Açılır?

2021-06-07_00h33_53

Makale Başlıkları

Her mahallenin olmazsa olmaz esnafı ve samimi işletme yeri bakkallar halen mahalle kültürü içerisinde saygın konumu ile varlığını devam ettiren ve yaşayan işletmelerden biridir. Her ne kadar market ve süper market girişimlerinin gölgesinde kalmış olsa da, zaman içerisinde kendini geliştiren ve çağa ayak uyduran bakkallarda da marketleri aratmayan ürünlere rastlamak ve uygun fiyata değişik ürünler bulmak pek mümkündür. Mahalle ile özdeşleşen bir bakkalın ise sadık müşteri kitlesine sahip olması oldukça kolaydır. Bu durumda bakkal açacak veya bakkal açmak isteyen kişilere avantaj sağlar. Peki bakkal açmadan önce bilinmesi gerekenler neler ve bakkal açarak para kazanmak mümkün mü?


Bakkal Açmadan Önce Dikkat Edilecekler

Perakende sektörü içerisinde değerlendirilen bakkalın kazançlı bir iş kolu olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü gıda ürünlerinden elde edilen kar marjı yüzde 30-50 arasındadır. tek problem, açılan dükkana müşteri çekip, sadık bir müşteri kitlesi oluşturmaktır. Bunu yapmak için ise esnaflık tecrübe ve bilgisi gereklidir. Bu nedenle bakkal açmadan önce insan ilişkilerinizin nasıl olduğu konusunu tekraren gözden geçirmelisiniz. İnsanlarla iletişim kurma, sorunlarını çözme konusundaki pratiğinizi geliştirmeyi düşünebilirsiniz. Çünkü bakkallarda süper market gibi yerlerden farklı olarak müşteri ile esnaf ilişkisi doğrudan bir şekilde gerçekleşir. Müşterilere yönelik yanlış tavırlardan dolayı bakkalınızın müşterisiz kalması söz konusu olabilir. Bu konuyla birlikte şunları da gözden geçirmelisiniz:

 • Yer seçimi konusunda özenli hareket edin: Oturduğunuz muhite çok yakında bir konumda bakkal açmanızın elbette avantajları vardır. Ancak zaten çok fazla sayıda bakkal, market ve süper marketin yer aldığı bir konuma ayrıca bir bakkal daha açmanızın pek bir anlamı olmayabilir. Ancak şöyle bir durumda söz konusudur. Bir lokasyonda birden fazla marketin yer alması, oranın müşteri potansiyeline de işarettir. Bu size bakkal açmak için yeterli veri gibi gelebilir ama bakkal ile marketi aynı sınıfta değerlendirmek yanlış olur. Yapmanız gereken olabildiğince marketlerden uzak bir konumda bakkal açmak. Seçilecek yerin potansiyel müşteri kitlesine sahip olup olmadığına da bakmayı ihmal etmemelisiniz. Eğer ilgili bölgede daha önce bakkal açılmış ve kısa sürede kapanmışsa nedenini araştırmanızı tavsiye ederiz.
 • Uygun fiyata ürün tedarik edin: Bakkal sahiplerinin en önemli şikayetlerinden biri, marketlere uygulanan iskontoların bakkal dükkanlarına uygulanmamasıdır. Bu da, markette yer alan bir ürünün fiyatı ile bakkaldaki fiyatı arasında farkların oluşmasına neden olur. Ancak başarılı bir girişimci için birden fazla alternatif değerlendirilerek en uygun fiyata, iskontolu ürünleri bulmak mümkündür. Sadece tek bir tedarikçi üzerinden çalışmak, arzu edilen iskontolu ürünlerin kapısını açmayabilir. Birden fazla tedarikçi ile çalışmak ise daha uygun fiyata ürün satmanın bir yoludur. Elbette bunun için tedarik konusuna biraz daha fazla eğilmeniz gerekebilir.
 • Uzun mesai saatlerine adapte olun: mahalle bakkallarının en iyi iş yaptıkları zaman dilimi sabah ile öğlen vakitleri arasıdır. Henüz insanların yeni kalktığı dönemde marketlerin de tam olarak açılmamasının verdiği avantaj, bakkala yönelimi artırır. Ayrıca o saatlerde hemen her mahalleli yanı balındaki bakkal alternatifini kullanma ve değerlendirme eğilimi içerisindedir. Bu nedenle bakkalların sadık kitle oluşturması için sabahın erken saatlerinde dükkanı satışa hazır hale getirmeleri önem ifade eder. Birçok kişi işe giderken de mahalle bakkalından ihtiyacını karşılamayı daha uygun bulur. Bu gibi müşteri fırsatlarını kaçırmamak adına bakkalın erkenden açılması önem ifade eder. Aynı şekilde, akşam vakitleri de marketler değil, bakkallar daha fazla tercih edilir. Dolayısıyla sabah erken başlayan mesainin akşam geç vakte kadar sürmesini göze almanız gerekebilir.

Bakkal Açma Maliyeti Nedir, Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Bakkal açma maliyeti, ortalama bir bakkal dükkanı kurmak isteyenler için 50-100 bin arasında değişkenlik arz edebilir. Özelikle potansiyel müşteri bakımından iyi profile sahip caddelerde bir bakkal kurmak, daha fazla maliyet gerektirebilir. Kira gideri, ürün portföyü ve bakkalın büyüklüğü gibi değişkenlere hesaplanın üst limitin daha fazla olması da mümkündür. Ancak bir bakkal için en az 50 bini gözden çıkarılabilir. Tabi maliyetlere ürün tedarik sürecinde yatırılması gereken ilk taksitler dahil değildir. Sadece dükkanın rafları, güvenlik sistemi, soğutma sistemleri, lavabosu, masaları, bilgisayar ve kasa gibi temel gereksinimleri hesap edilince ortaya çıkan maliyetler en az 50 bin civarındadır. Ayrıca tütün ürünleri, meşrubatlar, süt ürünleri ve diğer market ürünleri tedarik edebilmek için de en azından bir 30 bin liranızın olması gerekebilir.

Bakkal dükkanı açarken bazı maliyetlerden kurtulmak için tedarikçilerle görüşüp, soğutucu ve raf birimleri tedarik etmeniz mümkündür. Böylece kısmı bir depozito vermek suretiyle daha uygun fiyata soğutma ve raf sistemlerinizi tedarik etmiş olursunuz. Ayrıca daha önce bakkal olarak kullanılan bir dükkan bulmanızın da tadilat masrafları üzerinde olumlu etkisi olabilir. Yine bakkalda personel  çalıştırmayı düşünmeniz halinde de personel masrafını hesaba katmanız lazımdır.

Bakkal İçin Gerekli Yasal Belgeler ve İzinler Nelerdir?

Bakkal açmanın birtakım şartları ve koşulları söz konusudur. Mevzuata uygun olmayan bakkal dükkanlarının ruhsat alma ihtimali oldukça zordur. Yönetmelikler, bir bakkal veya gıda satışı yapan işletmenin hangi hususlara dikkat edeceğini açıkça gösterir. Tezgahların zeminden yüksekliği, gıda ve temizlik ürünlerinin ayrı konumlandırılması, ekmek ve diğer tahıl ürünlerinin kapalı alanda satışı, varsa kuruyemiş ürünlerinin uygun tezgahlarda sunulması gibi birden fazla husus vardır. Bu noktalara uygun dükkan kurulumu sırasında resmi işlemler başlatılabilir. Bu işlemlerde, temin edilmesi talep edilen belgeler şunlardır:

 • Son altı aya ait vesikalık 2 fotoğraf
 • Dilekçe
 • Yangın söndürme cihazı fatura ve kartlarının sureti
 • Meslek odası kaydı
 • Sicil kaydı
 • Kira sözleşme beyanı
 • Yapı ruhsatı

Bu bölgelerin tedarik edilmesi sonrası dilekçe ile bağlı bulunulan belediyenin işyeri ruhsatlandırma birimine gereken başvuru yapılır. Bazı belediye kurumları güvenlik sistemleri şart koşabilir. Dolayısıyla öncelikli olarak talep edilen belgeler hakkında belediyenizden bilgi almayı asla ihmal etmeyin.

Bakkal Açmak İçin Gerekli Malzemeler ve Ekipmanlar Nelerdir?

Bakkal dükkanı, raf sistemleri, soğutma birimleri ve kuru malzeme saklama dolaplarından oluşan bir demirbaş listesi vardır. En çok ihtiyaç duyulan raflardır. Temizlik ürünleri için ayrı, kuru gıda ürünleri için ayrı bir raf sistemi gereklidir. Bunlarla ilgili yönetmelik şartlarına dikkat ederek rafların yapımına, saklama dolaplarının da yerleşimine dikkat edilmelidir. Süt ve süt ürünleri için soğutma sistemi temin edilmesi gerekir. Ayrıca dondurma ve meşrubatlar için de soğutma sistemine ihtiyaç vardır. Bunların dışında kasa, yazıcı ve arzu edilirse güvenlik elemanları da kullanılabilir.

Bugün bakkalların işini oldukça kolaylaştıran ve stok takibini de pratik hale dönüştüren yazılımlar mevcuttur. Barkod okuyucu sistemleri, birçok ürünün fiyatını öğrenmenize ve hesap işlemlerini kolayca yapmanıza yardımcı olur. Ayrıca aylık veri kontrollerinde hangi ürünün ne kadar satıldığı, ne kadar kar getirdiği ve ciro gibi işlemlerinizi de kolayca hesap etmenizi sağlar. Bununla beraber veresiye takip sistemleri de bakkallar için kullanılan diğer yazılımlar arasında yer alır. Bu gibi sistemlerle hizmet kalitesini arttıran bakkalların müşteri kitlesi genişler.

Bakkal Açmak Karlı Mı? Bakkal Açarak Para Kazanmak

Perakende sektörü, ülkemizin en çok kazanç sağlayan sektörüdür. Ancak özellikle büyük girişimler önemli karlar sağlarken, küçük işletmeler için kazançlar belli bir seviyede kalmaktadır. Yine de doğru konuma açılan, müşteri kitlesi her geçen gün artan bir bakkal için de kayda değer bir kazançtan söz edilebilir. Bunun için ilgili esnafın kurduğu ilişkiler, dükkanın dizaynı, sunulan ürünler, ekstra verilen hzimetlerin etkileri büyüktür. Bugün birçok bakkal aynı zamanda su bayisi olarak çalışırken, fatura ödeme, TL yükleme ve aynı zamanda da akbil dolum merkezi gibi hizmetleri de sunar. Böylece hizmetlerin farklılaşması ile dükkana giriş yapan kişi sayısı artar ve alışveriş yapma imkanları yükselir. Özellikle caddeye yakın, metro gibi istasyon konumlarında yer alan bakkallarda sosis, tost ve unlu mamul gibi hizmetler de vardır.

Bakkalda yer alan farklı ürün ve hizmetler karlılığı önemli ölçüde etkiler. Genel olarak en çok satışı yapılan ürünlerin başında sigara yer alır. Ancak kar marjı çok yüksek olmayan sigaranın bıraktığı kar, yeterli olmayabilir. Sigaranın yanı sıra cips ve bisküvi gibi ürünler de en çok satılan ürünler dilimindedir. Bunlar elde edilen kar, sigaraya göre daha fazladır. Yine yazın dondurma en çok satılanlar arasında yer alırken, meşrubat ürünleri kar sağlayan diğer bir önemli kalemdir. Dolayısıyla bakkalın konumu, ürünleri ve satılan ürün miktarı ortalama bir bakkala 5-10 bin arasında net bir kar bırakabilir.

Bakkal Devir Almak

Sıfırdan bir dükkan sahibi olmakla dükkan devralmak arasında ciddi farklar vardır. Öncelikle kurulu bir düzenin devralınması halinde ilk aşamadaki dükkan bulma, tadilat, ruhsatla ilgili işlemlerin hiçbiri yapılmadan sadece devir işlemleri halledilerek dükkan sahibi olunabilir. Bir diğer avantaj ise, kurulu bir dükkanın müşteri potansiyeli hakkında bilgi sahibi olma imkanıdır. Böylece, dükkanın kar getirip getirmeyeceği konusunda daha iyi ve sağlam veriler elde edilebilir. Bu da, birikimin ilgili dükkan üzerinde değerlendirilme kararını kolayca vermenizi sağlar. Devralınan bir dükkandan hemen para kazanmak mümkündür. Çünkü dükkanın belirli bir müşterisi ve hitap ettiği kitle vardır. Dolayısıyla ilk kez kurulan bir dükkan için müşteri kitlesi oluşturma süreci veya beklentisi oluşmaz.

Yine de bakkal devralmadan önce inceleme ve araştırma yapmanın önemi büyüktür. İlk olarak, ilgili bakkalın neden devredildiği konusuna eğilmelisiniz. Bölgenin müşteri potansiyeli çok olmasına rağmen böyle bir kararın arkasında ilgili bölgeye kurulacak yeni marketler olabilir. Genel olarak çalışma saatlerinden dolayı yorulmuş bir esnafın kar getiren bir dükkanı devretmesi olası ihtimaldir. Bunu anlamak için hem dükkan sahibi ile konuşmak hem de bölge esnafına sormak gerekir. Bir haftalık bir gözlemle bakkalın müşteri kitlesi hakkında bilgi sahibi olunması da mümkündür. Ayrıca aylık kira bedeli, ciro ve net karı konusunda da bilgi alınması önem ifade eder. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, devralma işleminden sonra elinizde belirli bir sermayenin olmasıdır. Çünkü yeni mal tedarik etme, tabela değişimine gitme ve yeni ürünler sunma ihtiyacının karşılanması için belirli bir masraf söz konusu olabilir.

Sonuç olarak, bakkal açmak doğru konum ve ürün çeşitliliği ile karlı bir iş olabilir. Ancak bakkal yönetimi konusunda uzun mesai saatlerine hazırlıklı olunması lazımdır. Ayrıca insan ilişkileri konusuna da dikkat edilmesinin önemi büyüktür. Sevilen esnaf olmanız halinde, sadık müşteri kitlesine erişebilir, karlılığınızı artırabilirsiniz. Müşterilerinizin taleplerine de dikkat ederek, yenilenmeye dikkat etmeniz başarılı bir esnaf olmanızı sağlayabilir. Karlılık oranınızı maksimize edebilir.

Firmala üzerinde yayınlanan devren bakkal ve devren market ilanları için tıklayınız >>

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayın !
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Haftalık Mail Bültenimize Abone Olun!

Girişimcilik, yatırım fırsatları ile ilgili içerikler.Spam içerik gönderilmez.

Yorumlar :

 • Ahmet
  9 Haziran 2021 at 02:03

  Bakkal devir almayı düşünüyorum tavsiye eder misiniz?

 • Salih Karaca
  9 Haziran 2021 at 02:22

  İstanbulda bakkal devir alacağım bende kararsızım.

Yorum ekle