Franchise & Bayilik Veren Firmalar

Onlarca kategori, yüzlerce marka arasından kendinize en uygun yatırım fırsatını bulun !

FRANCHİSE VE FRANCHISING KAVRAMLARI

Franchising nedir ?

Franchising; bir ürün, hizmetin ya da bir işin tüm haklarına sahip olan kişi veya kuruluşun, belirli bir süre ile, belirli şartlar ve sınırlamalar dahilinde işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin bilgi ve destek (know-how) sağlama durumu ile, imtiyaz hakkını ticari işler yürütmek üzere ikinci bir tarafa verdiği imtiyazdan doğan, uzun dönemli ve sürekli iş ilişkilerinin bütünüdür. Franchising, bağımsız iki taraf arasında oluşturulan sözleşmeye bağlı bir ilişkidir. Franchising, sistemin yaratılma ve ilk uygulama yeri olan ABD' de başlamıştır.Günümüzde bu sistem ile çalışan yaklaşık 50 iş kolu bulunmaktadır. Bunlar arasında ; Otomobil Kiralama, Otomobil Servis Ürünleri, İş Araçları, İş Yardım Servisleri, Giyim ve Ayakkabı, Bilgisayar, Kozmetik, Sağlık Ürünleri, Perakende Şatış Mağazaları, Eğitim, Yiyecek, Ev Aletleri, Kuru Temizleme, Yapı Dekorasyon, Fast-Food, Otelcilik ve Lokanta vb. sektörler bulunmaktadır.

Francise Nedir ?

Özellikle hizmet sektöründe çeşitlendirme hızla artmaktadır. Sözlük anlamı "imtiyaz" olan Franchise, İngilizce bir kelimedir. Franchise sözcüğünden "Franchising; İmtiyaz Verme" kelimesi türetilmiştir. Franchisor; ürüne, hizmete veya bilgi birikimine ve bunlara ait denenmiş, kalitesi kanıtlanmış ve başarılı bir markaya, isme sahip ve bunların satış dağıtım veya işletme hakkını belirli bir bedel karşılığı veren taraftır. Franchisor, kendisi ve bireysel Franchisee 'lerinden oluşan franchising sisteminin kurucusu ve uzun vadeli koruyucusu anlamına gelir. Franchisee; doğrudan veya dolaylı bir malı bedel karşılığında Franchisor'un ticari adını ve/veya hizmet markasını, know-how'ını iş görme ve teknik yöntemlerini, sistemini ve diğer sınai ve/veya fikri mülkiye haklarını kullanma hak ve zorunluluğunu, taraflar arasında bu amaçla yapılan yazılı Franchise anlaşması süresi ve kapsamı içinde devamlı olarak alacağı ticari ve teknik destek ile üstlenir. Franchisee'nin Franchisor'a ödediği bedel; isim, marka veya sistemi kullanma hakkı karşılığında ödenen bir başlangıç ücreti "Franchisee Fee"den ve yıllık ciro ve kardan, anlaşmada belirlenen oranlarda, yüzde olarak ödenen ücretlerden "Royalty"den oluşur.

Firmala.com, Türkiye'nin tüm şehirlerinden ve her sektörden franchising ilanları ve bayilik ilanları bulabileceğiniz bir platformdur. Firmala.com, Franchising veren firmalar ve bayilik veren firmaları girişimciler ve yatırımcılar ile buluşturur.

İşini Büyüt..

Firmala ile Bayilik & Franchise İlanı Vererek işini büyütmek çok kolay