Büfe Nasıl Açılır?

büfe

Makale Başlıkları

Karlı iş fikirleri arasında gösterilen büfe açmak, hemen herkesin bir kez de olsa düşündüğü girişim modellerinden birisidir. Oldukça uygun maliyetlerle kurulabilen bir büfenin aylık getirisi 10-20 bin lira arasında olabilir. Ayrıca büfecilik, personel masrafı gerekmeyen veya iş yoğunluk durumuna göre bir veya iki personelle kolayca idare edilebilen bir iş modelidir. Bu yönüyle de cazipliğini koruyan büfeciliğin en önemli kuralı ise iyi ve güler yüzlü bir esnaf olmaktır. Böylelikle bölgenin sevilen ve sayılan esnafları arasına girerek çok sayıda sadık müşteri kitlesine sahip olunması muhtemeldir.

Büfe nasıl açılır konusunda dikkat edilecek bazı önemli noktalar var. Öncelikle büfenin yeri seçme konusunda titiz davranılması gerekir. Genel olarak insan trafiğinin yoğun olduğu cadde ve meydanlara kurulan büfelerin aylık getirisi oldukça yüksektir. Ancak yer bakımından doğru noktanın seçilmemesi halinde yüksek kazançlar sağlamak veya büfe masraflarını karşılayabilmek zorlaşabilir. Bu nedenle büfecilik yapmayı göze alanların mutlaka doğru bir lokasyon seçmeleri en önemli noktadır.

Seçilen Konumda Büfeye İhtiyaç Var Mı?

Büfe için yer seçimi yaparken diğer bir dikkat edilmesi gereken konu da ilgili noktada büfeye gerçekten ihtiyacın olup olmadığıdır. Bazı noktalar, insan trafiği açısından tatmin edici gelebilir ve işlek olmasına adlanılabilir. Bu tür yerlerde insanların ihtiyacını karşılayan market gibi hizmet noktalarının yeteri kadar olması halinde büfeden beklenilen verimin alınması zorlaşabilir. Dolayısıyla bölgeyi analiz ederek kaç büfe, market veya benzeri satış noktalarının yer aldığını ve insanların satın alma konusundaki eğilimlerini incelemeniz gerekir. Mesela, bir iskele veya metro istasyonundan çıkan kalabalığın ilk gördüğü satış noktaları ihtiyaçlarını karşıladıkları birincil merkezlerdir. Metro gibi çıkış noktalarından uzaklaşıldıkça kurulan büfelerin gelirlerinde düşme söz konusu olabilir.

Büfe açmadan önce bölgedeki büfe sayısını öğrenmek kazanç tahmini açısından iyi bir çalışmadır. Çok fazla büfenin toplandığı ve bu büfelerin sadık müşteri kitlesi oluşturması halinde ilgili bölgelerde büfe açmak da kazanç sağlamak açısından risk yaratabilir. Ancak bu tip bölgelerdeki yeni büfelerin de iyi kazançlar elde etme imkanı elbette ki söz konusudur. Özellikle yeni ürün, hizmet veya farklılıklarla diğer büfelerden ayrılmayı başarabilen büfelerin çok eski büfeler karşısında ön plana çıktıkları bir gerçektir. Mesela, İstanbul’un işlek bir meydanında çok eski büfelerin karşısına yeni kurulan bir büfenin getirdiği şarj etme aparatları ve şifreli internet hizmeti, büfe etrafında kalabalık yaratmış, bu kalabalığı görenler de ihtiyacını karşılamak üzere büfeden hizmet almıştır.

Kaldırımda Büfe Açmak Avantajlı Mıdır?

Büfecilik sektörünün yer aldığı konumları incelediğimiz zaman işlek meydan ve yine işlek yerlerdeki uygun kaldırım noktalarında oldukları görülebilir. Özellikle otobüs trafiğinin fazla olduğu, sürekli yolcu akışının yer aldığı caddelerin kaldırımlarında sıkça karşılaşılan büfelerin aylık gelirleri oldukça iyi durumdadır. Bu tip büfeler, otobüslerin son durakları olan merkezlerde de kurulabilir ve buradaki kalabalığa hizmet verebilir. Yine kaldırıma kurulan büfelerin görüldüğü yerler arasında merkezi konumları ile ön plana çıkılan okulların yer aldığı caddeler vardır. Böylece hem sürekli akan insan trafiğine hem de çevrede bulunan okul veya okulların öğrencilerine hizmet verilebilir. Ayrıca kaldırımda büfe açmak, işlek meydandaki birden fazla büfeyle rakip olma riskini de ortadan kaldırır. Daha az sayıdaki büfelerle daha iyi rekabet edilebilir.

Büfe Açma Maliyeti Nedir, Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Büfenin konumunu belirledikten sonra hayalinizdeki işin adımlarını atmaya başlayabilirsiniz. Bunun için öncelik belirli bir birikim ve sermayenizin olmasıdır. Kurulmak istenen büfenin büyüklüğü, yeri ve konumuna göre kira gideri ve kurulum masrafında değişkenlik söz konusu olabilir. Ama en azından orta sınıf bir büfe için en az 50 bin ile 70 bin arasında bir sermayenizin olması gerekir. Yine büfe standart bir büfeye göre büyük olacaksa 100 bin liraya kadar ulaşan ve bu rakamı da geçen yatırımların söz konusu olması lazımdır. Özellikle büyük meydanlarda kurulan büfelerin dört tarafında da tezgah kuruludur. Bu büyüklüğe sahip bir büfede 4 personel bulunur ve böyle bir yerin maliyeti 100 bin lirayı da geçebilir.

Büfe açma maliyetini etkileyen önemli bir nokta da nasıl bir konsept ve hizmet verilmek istendiği ile ilgilidir. Bugün kalabalık cadde ve meydanlardaki birçok büfede fastfood tarzı gıda satışı söz konusudur. Büfelerin önemli gelir kalemlerinden birini oluşturan fastfood satışları olmadan iyi kazançlar elde edebilmek mümkün değildir. Aynı zamanda kalabalık bir caddede yer alan büfelerin hizmet profilleri arasında gıda satışının yer alması, yeni kurulacak bir büfenin de aynı hizmeti vermesini kaçınılmaz hale getirebilir. Bu da, masraflarınızı artırabilir. Ayrıca ön plana çıkmak için gıda satışına eklenmesi planlanan ek hizmetler de kurulum sırasında tedarik edilmesi gereken malzeme sayısına yenilerinin eklenmesi sonucunu doğurur. Bunların hepsi kurulum maliyetlerine ek yük getirir.

Büfe Açmak İçin Gerekli Yasal Belgeler ve İzinler Nelerdir?

Büfe ile alakalı konumu belirledikten sonra ilk iş ilgili konumda büfe kurulup kurulamayacağını öğrenmektir. Her ne kadar planlanan bölgede büfecilik yapan esnaf yer almış olsa da, yeni büfe kurulumuna sınırlama getirilmiş olabilir. Bunları dikkate alarak, ikinci bir lokasyon konusunda planınızın olması gerektiğini asla unutmayın. İlk belirlediğiniz nokta hakkında bilgi almak için belediyeye başvuru yapmanız gerekir. Tespit ettiğiniz bölgenin fotoğraf ve videosunu çekmeniz belediye çalışanlarının işini kolaylaştırır ve daha hızlı cevap almanızı sağlayabilir. İlgili noktaya büfecilik ruhsatı verilebileceği mesajını aldıktan sonra diğer adımları takip edebilirsiniz. Ruhsat ve izin almadan büfe kurulması halinde belediye ekipleri tarafından büfenin kaldırılması ve yasal işlem başlatılması söz konusudur.

Ruhsat verilen bölgeye göre ruhsal masrafları farklılık arz edebilir. Ancak minimum 1500 lira veya maksimum 3000 lira ödeyerek ruhsat işlemlerini halletmeniz mümkündür. Ruhsat sürecinde talep edilen birtakım belgeler vardır. Talep edilen belgeleri tamamlayıp, belediyeye götürmeniz halinde hızlıca işletme ruhsatı alabilirsiniz. Belgelerde eksiklik ve hata olması durumunda iptal edilen başvuru için yeniden dilekçe vererek, süreci yeniden başlatmalısınız. Dolayısıyla zaman kaybı yaşamamak adına talep edilen belgelerin neler olduğunun iyice öğrenilmesine dikkat etmelisiniz.

İstenen belgeler:

 • İkametgah belgesi
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Sicil kaydı belgesi
 • Son altı aya ait olmak kaydıyla iki adet vesikalık fotoğraf
 • Esnaflar odasından alınan işyeri izin belgesi
 • Vergi levhası
 • Kira sözleşmesi

Büfe Açmak İçin Kredi ve Hibe Almak

Büfe veya şarküteri gibi girişimlere yönelik KOSGEB desteklerinden yararlanma hakkı kazanma şansınız vardır. Ancak büfe ve benzeri girişimlerin desteklenebilmesi için öncelik öz sermayenizle büfenizi açmanızdır. Daha sonra kurulum masraflarının karşılanması ve hatta personel destekleri gibi çeşitli hibeler sunan KOSGEB desteklerinden yararlanılabilir. Bu destekleri alma şartı, Girişimcilik Destek Programı’na kayıt olup ilgili eğitimleri bitirmek ve sertifika almak. Yaklaşık bir ay veya daha kısa süre eğitimler, online olarak veriliyor. Bu eğitimlere ulaşmak ve KOSGEB kaydı resmi site üzerinden yapılabilir.

KOSGEB tarafından sağlanılan hibe 60 bin lira civarında. Ayrıca sıfır faizle verilen finansman imkanları da var. Yine KOSGEB, işe ve girişimcilik modeline göre değişmekle birlikte işyeri büyütme, personel destekleri, prim ödemeleri gibi farklı masrafları da belirli bir süre için karşılıyor.

Büfe İçin Gerekli Malzemeler ve Ekipmanlar Nelerdir?

Bir büfe için gerekli en temel malzemeler vardır. Müşterilere iyi bir hizmet verebilmek için hemen her büfede yer alamsı beklenilen malzemelerin dışında da masraflar çıkabilir. Büfe konseptine göre değişkenlik gösteren malzeme ihtiyaçlarının ortak elemanları ise şunlar:

 • En önemli ihtiyaç olan çay ocağı
 • Karton bardak, kaşık… Bazı büfelerde cam bardak hizmeti de söz konusudur.
 • Soğutucu birimleri
 • Fastfood için tost makinesi, sosis havuzu veya döner tezgahı.
 • Dondurma dolabı
 • Raflar
 • Masalar
 • Gazetelik, dergilik ve kitaplık
 • Faks cihazı
 • Isınma elemanları (klima veya elektrikli ısıtıcı)
 • Meşrubat dolapları
 • Kuruyemiş tezgahı
 • Tütün mamulleri tezgahı

Bunlara ek olarak internet için wi-fi desteği sunulması da avantaj oluşturabilir.

Büfe Açmak Karlı Mı? Büfe Açarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Büfecilik, hem kurulum masrafı az hem de getirisi iyi bir kazanç kapısıdır. Ancak çok iyi rakamların kazanılması için işlek caddelerde yer alan bir büfeye sahip olmak lazımdır. Bu tip caddelerdeki büfelerin aylık gelirleri oldukça iyi olabilir. Ancak aylık net karı belirleyen hususun hangi ürünlerin yoğun şekilde satıldığı ile alakası da vardır. Büfelere en iyi getiriyi sağlayan kanal gıda satışıdır. Ortalama yüzde 20’lik kar sağlamaktadır. Sigaranın getirisi ise yüzde 4-5 civarındadır. Dolayısıyla gıda satışına yönelen bir büfenin aylık kazancı çok daha iyi olabilir. Bu nedenle büfecilik yapmak isteyenlerin gıda satışına önem vermeleri gerekir.

Ayrıca rekabetin çok yüksek olduğu bir sektördür. Fiyat belirlerken rakipleri dikkate almanız gerekir. Ortalamanın üzerinde verilen fiyatlar nedeniyle tercih edilebilirlik azalabilir. Ancak karınızı maksimum seviyeye çıkarmak için rakiplerde olmayan ürünleri de menüye ekleyerek, kendi fiyatınızı belirleyebilirsiniz. Böylece rakipler tarafından taklit edilmeden önce kar marjını yükseltebilirsiniz. Sadık bir kitle oluşturmak içinse iyi iletişim kurmak da önemlidir. Bu şekilde aylık kazancınız sürekli olarak katlanabilir.

Büfe Devir Almak Avantajlı Mı?

Devren büfe almak, her zaman için olumlu bir yaklaşım değildir. Ancak bazı durumlarda avantajı çok yüksektir. Çünkü müşterisi oturan ve belirli bir kitleye hitap etmeye başlayan büfenin devir alınması halinde para kazanma hızlı şekilde başlar. Tersi bir durum da geçerli olabilir. Büfenin yeri ve konumundan dolayı satışları düşüktür, müşteri potansiyeli azdır ve devir alınması halinde masrafların zarar edilme riski söz konusudur. Bazı büfelerde ise yoğun müşteri olmasına rağmen devir işlemleri için ilan verilir. Bu tip durumlarda bölgedeki değişimi analiz etmeniz gerekir. Çünkü bölgeye açılacak yeni market ve hizmet noktalarından dolayı büfe satışlarında azalma beklentisi ile devretme ilanı verilmiş olabilir. Büfe devir almadan önce cirosu hakkında bilgi almanız yeterli değildir. Ciro ile net karı karıştırmamak gerekir. Cirosu 10 bin lira olan bir büfenin masrafının 9 bin lira olması halinde net kar bin liradır. bu miktar, geçiminizi sağlamak açısından ideal bir rakam değildir. Devir işlemi için ödenmesi planlanan para miktarı haricinde, ortaya çıkacak acil masraflar için belirli bir finansman bulundurmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca devri işlemiyle ilgili nedenleri, bölgenin müşteri potansiyelini ve çevredeki market sayıları gibi hususları araştırmalısınız. Bir haftalık bir gözlemle büfenin müşteri kitlesi hakkında da bazı bilgiler elde edebilir, son kararı verebilirsiniz.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayın !
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Haftalık Mail Bültenimize Abone Olun!

Girişimcilik, yatırım fırsatları ile ilgili içerikler.Spam içerik gönderilmez.

Yorumlar :

 • Henüz yorum yok.
 • Yorum ekle