Cafe Nasıl Açılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

cafenasilacilir

Makale Başlıkları

Hemen hemen herkes kendi işinin sahibi olma hayali ile yaşar ama pek azları bunu başarmak için çalışır. Hayallerinin peşinden koşmak yerine, başkalarının hayalini gerçekleştirme konusunun çok daha makul ve risksiz olduğunu düşünen tayfa için cafe açmak veya kendi işinin sahibi olmak oldukça zor. 

Patron olmayı hayal edenler için de şunu not edelim: kendi işinin sahibi olmak demek, az çalışmak ve keyif sürmek demek değildir. Bu inanış, pek çok kimse tarafından sahip olunan çarpık bir kanaat. Kendi işinin sahibi olmanın çok daha konforlu olduğu yönündeki iddia ve kanaatin hiçbir tutar tarafının olmadığını ifade edelim. Eğer kendi işinize sahip olduktan sonraki ilk 5 yıl çok fazla efor sarf edip, işin gelişimi, tanıtımı ve markanızın ön plana çıkması adına fazlaca mesai yapmaya hazır olmazsanız, yatırımınızın başarısız olması söz konusu olabilir.

Cafe zinciri mi kuracaksın?

Eminim “cafe açmak istiyorum” dedikten sonra hayalinize ortak olma ve sizi cesaretlendirme yerine yılgınlık yaratan, söz israfına neden olan çevrenizin olması mümkündür. Bu tip kişilere aldırış etmek yerine, iş modelinizle alakalı daha sağlam verilere dayanarak bir bir yol haritası belirlemeniz çok daha makul bir davranış. Son dönemin en popüler cafe modelleri arasına girmeyi başaran butik ve farklı format cafelerin zincir kafeteryalardan çok daha fazla tercih edildiğine yönelik araştırmalar var. Bu araştırmalardan cesaret alarak, bölgenizin iyi bir noktasına farklı formata sahip bir butik cafe kurma hayalinizi gerçekleştirme yönünde fikirler toplamaya başlayabilirsiniz. Ancak burada tek şart ve koşulun sevimlilik veya tasarımdaki çekicilik olmadığını şimdiden not edelim. Bunlar, bir gereklilik ama ciddi bir yatırıma da ihtiyacın olduğunu asla unutmayın.

Nasıl ve nereden başlamak gerekir?

Dananın kuyruğunun koptuğu yer de tam burası. Bir cafe açmak için hayal kurmak asla yeterli değil. Şu da, doğru değildir: “Ben her şeye tamamen vakıf olduktan sonra adım atarım” Bu fikir, erteleme hastalığına kapılmaktan başka bir işe yaramaz ve asla hayalinizi gerçekleştirme konusunda bir motivasyon sağlamaz. Eskilerin değimiyle hareket etmeyi göze almalısınız: “Kervan yolda düzülür…” Dolayısıyla, plan ve programı yaparak işe koyulmalı ve eksik olan bilgiye ve tecrübeye sahip olmaya sahada devam etmeli.

1- Yol haritasını çizin.

Açılmak istenilen cafe ile alakalı bir dizi programa yer vermenizin faydası işe nereden ve nasıl başlamanız gerektiğine yönelik haritayı tümüyle görmenizi sağlar. Daha önce bir iş planı yapmayan biri için strateji belgesi mahiyetindeki iş planını hazırlamak oldukça zor olabilir. En azından işinizi kendiniz için zora sokmayacak bir plan üzerinden ilerleyin. Mesela, cafenin yerinin neresi olacağına dair en iyi bölgeleri belirleyin, menü ile alakalı detayları yazın, sizi diğerlerinden farklı kılacak nitelikler üzerinde çalışın. Bunların hepsini madde madde, anlaşılır bir şekilde not edin. Daha farklı fikirler elde edebilmek açısından güvendiğiniz insanlara danışın. Tüm doneleri ve verileri topladıktan sonra plana ve çalışma şeklinize son dokunuşları yapın ve güncel hali ile diğer bir safhaya geçin. 

2- Yasal mevzuatı karıştırın ve cafe ile alakalı yönetmeliklere hakim olun. 

Sadece şirket türüne karar vermek değil, aynı zamanda da uymanız gereken hijyen ve sağlık kurallarına yönelik de bir dizi araştırma yapmanızın faydası çok fazladır. Böylece, cafeye nasıl bir şekil verilmesi gerektiğine dair baya bir yol kat edilebilir. Sadece şirket açmak için gereken ruhsatlara sahip olmak yetmez. Cafe yeri işletebilmek için sağlık standartlarına da uygun bir yerinizin olması lazımdır. Bunlar çok zor ve uğraştırıcı meseleler gibi görünür ancak öyle değildir. Yasal mevzuata uygun kafe dekorasyonu veya mutfak organizasyonu için mimarlık firmalarına işi paslamanız yetecek. Size ise sadece denetleme ve işlerin gerçekten de mevzuata uygun olup olmadığına bakmak kalacak.

3- Plan program tamam da, sermaye ne durumda?

Mükemmele yakın bir iş planının tamamlayıcı unsuru paradır. Fikri hayata geçirecek olan itekleyici kuvvet paradır, ama yeteri kadar sermayenizin olmaması durumunda, fikrin rafa kalkma ihtimali oldukça yüksek. Ancak bunun için şartları zorlayıcı olma konusunda inatçı olmalısınız. İlk akla gelen genç girişimcileri destekleyen KOSGEB kurslarına katılıp, KOSGEB desteklerinden yararlanma yoluna gitmeniz. Böylece, bankadan temin edilecek kredinin ödenmesi konusunda KOSGEB hibe ve sıfır faizli kredinin büyük katkısı olur. Ayrıca, KOSGEB’in personel destekleri gibi farklı yardımlarına da başvurmak suretiyle kuruluş aşamasını oldukça az maliyetle kapatmak ve başarılı bir finansman yönetimi sağlamak söz konusu olabilir. tabi bunları yazmak ve söylemek oldukça basit. Yapmak ise, briaz cesaret ve kararlılık ister. Ancak nasıl bir finans yönetimi yapacağınıza dair hiçbir kaydınız, fikriniz, misyonunuz yok ise, sermayenizin çok çabuk tükenmesi ve dolayısıyla işin başında çuvallamanız mümkündür.

4- Bir kimlik oluşturun. 

Bazı kişiler kurumsal kimlik olayını oldukça küçümser. Her şey halledildi, kimlik mi kaldı mantığına sahip kişilerin cafe işletmesi mümkün değil. Çocuk doğduktan hemen sonra kimlik sahibi olur ve onun üzerinde hayatı şekillenir. Cafe kurulduktan sonra bir kimlik oluşturmak, “kervan yolda düzülür” sözünü çok yanlış anlamak demektir. Cafenin dekorasyonundan, menüsüne ve personel kıyafetlerine kadar her şeyin önceden tasarlanılması gerekir ki, bunlarla ilgili siparişlerin geçilecek olması halinde, zaman kaybedilmesin. Ayrıca kimlik, cafenin tanıtımı ve marka bilinirliğinin artmasını sağlamak açısından elzemdir. Bu nedenle kimlik üzerinde fazla mesai yapıp, butik tasarımı veya sizi diğerlerinden farklı yaratacak kültürün, kurumsal kimlikteki yansımalarını çok iyi seçmeyi başarmak gerekir.

5- Doğru yerde miyim?

Belki de cafe planındaki işlerin yoluna gitmesini sağlayacak en önemli konu yer seçimidir. Doğru yerde bulunmak, başarılı sonuçların alınmasını sağlar. İşlek bir cadde üzerinde kafe açmanın maliyeti elbette ki yüksek olabilir. Ancak hem bütçenize hem de trafiği iyi denebilecek bir noktaya cafe kurmaya gayret etmek lazım.  Yere ani karar vermek yerine, birden fazla noktaya bakıp, inceleme ve araştırma yapmadan karar vermek doğru olmaz. Belirlenen bölgenin insan trafiğine göz gezdirip, o civardaki cafelerin müşteri kitlesine dikkat edilmesi lazımdır. Bir potansiyelin oluşabileceğine yönelik inancın artması halinde, kolları sıvayabilir ve planı uygulamak üzere dükkanı tutabilirsiniz. Bu süreçte pazarlık yapmayı da asla ihmal etmeyin. Daha önce kafe olarak kullanılan ve devredilen yerleri değerlendirmeyi de ihmal etmeyin. Böylece, sadık bir kitle üzerinden yeni müşteriler kazanma şansınız artar. Tabi fark yaratabilir, lezzetleriniz ile değişik bir deneyim sunabilirseniz. 

Son olarak ise, cafe için alınması gereken malzemelere karar vermek kalıyor. Önceden kafe olup, devredilen bir mekan için yeni malzeme alımına gerek kalmayabilir. Ancak böyle yerlerin de kendi kurumsal kimliğinize uygun olarak yeniden dekore edilmeye ihtiyacı vardır. En azından sıfırdan bir mekan inşası için daha makul bir bedel üzerinden yenileme yapılabilir. Neye ihtiyaç duyulup, duyulmayacağına dair listenin hazırlanması ile önünüzü görmeniz kolaylaşır.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayın !
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Haftalık Mail Bültenimize Abone Olun!

Girişimcilik, yatırım fırsatları ile ilgili içerikler.Spam içerik gönderilmez.

Yorumlar :

  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle