Devren İşyeri İlanları

Türkiye'nin her yerinden, her sektörden en güncel devren satılık ve devren kiralık işyeri ilanları burada !

Öne Çıkan İlanlar

Devren işyeri kavramının günümüz iş hayatında oldukça önemli bir yeri vardır. Birçok girişimci ve işletme sahibi işyeri devir alarak ya da işyeri devir ederek ticari faaliyetlerine devam ederler.
Firmala.com, girişimciler ve işletme sahiplerinin devir ilanları verebileceği oldukça kullanışlı bir platformdur. Ayrıca işyeri devir hakkında bilgi kaynakları da bulabilirsiniz.  Devir süreci oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Çünkü işletme sahibi tüm haklarını alıcıya olduğu gibi devreder. Bu aşamada her iki tarafın da haklarını koruması, zarar etmekten kaçınması gerekmektedir.Mevcut işletme ve markanın ticari bir geçmişi, marka bilinirliği, şerefiyesi ve mevcut müşterileri vardır. Devredenin bunların karşılığı tam olarak alması, devir alanın ise karlı bir anlaşma sağlaması gerekmektedir.
İşyeri devrinde devren satılık işyeri olabileceği gibi devren kiralık işyeri seçeneği de mevcuttur. Firmala.com’da her iki türde devren işyeri ilanları bulabileceğiniz gibi devren işyeri konusunda birçok bilgiyi de bulabilirsiniz.

Devren satılık işyeri; bir işyerinin mülkiyeti ile birlikte tüm araç, geriç, ekipmanları, ruhsatı ve isim hakları gibi unsurlarının belirli bir ücret karşılığında alıcıya geçmesi demektedir. Bir işyeri devir olduktan sonra satıcı alıcıdan hak talep edemez. Devir işlemleri hukuki olarak tamamlanmış olmaktadır. Aynı şekilde alıcı da satıcıdan devir dahilinde ek bir talepte bulunamaz.
Örnek olarak devren satılık cafe olduğunu düşünelim. Bu cafeyi anlaşma dahilinde içinde bulunan tüm eşyaları, iç-dış tasarım unsurları ve resmi evraklarıyla birlikte devir edersiniz.

Devren işyeri satış işlemlerinin en önemli üç unsuru aşağıdaki gibidir;
• Alıcı ve satıcı arasında yazılı bir sözleşme yapılır,
• İşyeri devir işlemleri tüm resmi kuruluşlara bildirilir,
• Devir işlemleri ile birlikte işletme sahibinin tüm hakları alıcıya geçer,
• Devir işlemleri ile birlikte işletmenin iç-dış tüm varlığı ve resmi tüm belgeleri alıcıya geçer,
• Devren işyeri yapıldığında mevcut çalışanların tüm hakları ve yükümlülükleri alıcıya geçer.

Ticari işlerde dikkat edilmesi gereken birçok kavram olduğu gibi devren satılık ya da devren kiralık işyeri işlemlerinde de özellikle dikkat edilmesi gereken konular vardır. En küçüğünden bir devren satılık büfe devir alsanız dahi aşağıdaki konularda dikkatli olmalı, gerekirse devren işyeri danışmanlığı almalısınız.
• Devir alınacak olan işletme sahibini iyi tanıyın,
• Devir alınacak olan işletmeyi, işyerini iyi analiz edin,
• İşyerinin mevcut müşterileri, işletme markasının geçmişini, bilinirliğini öğrenin,
• Cirosunu ve karlılığını öğrenin ve bu verilerin doğru olduğuna emin olun,
• Gelirlerini ve giderleri öğrenin,
• Tüm resmi belgelerini aldığınızdan ve bu belgeleri bilirkişilere gösterip durumunu öğrendiğinizden emin olun,
• Tüm devir işlemlerini resmi belgelere dayandırın.

Devren kiralık işyerleri de devren satılık işyerleri kadar talep görmektedir. Çünkü piyasada işyeri devir almak isteyenler olduğu gibi sadece devren işyeri kiralamak isteyenlerde mevcuttur.
Devren kiralık işyeri; işletmenin tüm haklarının, iç ve dış demirbaşlarının belirli bir süreliğine belirli bir ücret karşılığında kiraya verilmesidir.
Alıcı ve satıcı arasında yazılı bir sözleşme yapılır, bu sözleşmede tüm kiralama koşulları, kira süresi, ücreti ve fesih koşulları bulunur.
Örneğin; Firmala.com’da İstanbul devren kiralık işyeri olarak arama yaptığınızda karşınıza çıkan ilanlardan herhangi birini incelerseniz, işyeri sahibinin hangi şartlar ile işyerini devren kiralık verdiğini görebilirsiniz.

Bir işyeri devir almaya ya da devren kiralamaya karar verdiniz. Peki aradığınız işyerini nasıl bulacaksınız? Ticari hayatınıza yön verecek olan bu aşama oldukça önemlidir. Devren işyeri aramayı ne kadar doğru yaparsanız ilk adımı o kadar doğru ve sağlam atmış olursunuz. Firmala.com devren işyeri arama aşamasında sizlere yardımcı olarak Türkiye’nin en gelişmiş, kullanışlı ve kolay devren işyeri ilanları platformudur.

Devren işyeri ararken aşağıdaki unsurlara dikkat etmelisiniz;
• Bütçenizi belirleyin ve bu bütçe dahilinde arama yapın,
• Sektör seçimini doğru yapmalısınız. Tecrübe sahibi olduğunuz sektörlerde işyeri devir almanız doğru olacaktır.
• İşyerinin lokasyonu en önemli konulardan biridir. Faaliyet göstereceğiniz lokasyonu iyi seçin. Lokasyonda bulunan hedef kitlenizi, müşteri potansiyelini ve rakip işletmeleri iyi analiz etmelisiniz.
Bu noktalardan yola çıkarak devren işyeri aramalarınızı yapabilirsiniz. Daha sonrasında ise detayları değerlendirip işyeri sahibiyle iletişime geçebilirsiniz.
Firmala.com, devren işyeri arayanlara tüm bu kriterlerde en doğru şekilde devren işyeri ilanları sunmak için çalışmaktadır.