Franchising Nedir? Franchising Nasıl Alınır?

Girişimcilik denilince akla ilk gelen yatırımlardan biri franchising almak oluyor. Bilinen bir markanın veya oluşumunu tamamlayan herhangi bir firmanın marka haklarından bir başka girişimciyi yararlandırması olarak bilinen franchising, bayilik ile karıştırılan ama aynı olmayıp, benzer taraflarının bulunan bir uygulama. Giderek popülerleşmeye başlayan franchising girişimlerinin en iyisi belirli bir müşteri potansiyeli vaat ettiği kanıtlanmış markaların kullanım hakkını almak. Ancak büyük ve güçlü duruma gelen bu tip markalardan franchising almak pek kolay değil. Yeteri kadar sermayenin olmasının yanı sıra vizyon ve misyonlarını gerçekleştirme konusunda yetkin girişimci olmanız gerekir.

Franchising alımı ile alakalı kesin bir talimatname söz konusu değil. Çünkü hemen her markanın kendisine has kurulları ve şartnameleri var. Bu nedenle, franchising almadan önce ilgili markanın şartlarını okumak ve size uygunluğunu kontrol etmenin faydası büyük. Mesela, birçok marka kendi haklarından istifade eden bir işletmenin farklı markanın ürünlerini kullanmasına sınırlama koyabilir.  Bu da, kendi ürünlerinize yer vermek istediğiniz bir franchising modelinin tümden rafa kalkması demektir.

Neden franchising almalısın?

Birikimlerini değerlendirme noktasında bir yatırım yapmak için iyi bir plana ve çalışma disiplinine ihtiyacın var. sıfırdan bir marka oluşturmak için .ok çalışmış olmanın yanı sıra, belirli bir tecrübe edinmek de gerekir. Ancak franchising ile işe başlamanın birtakım avantajları var. Öncelikle, sistemi ve çalışma modeli oturan bir markanın danışmanlığı ve protokolü ile ilerler ve hata yapma payı en aza iner. Dolayısıyla, doğru yer seçimi ile bir franchising yatırımından büyük müşteri kitlesine erişmek, bölgenin fonemen restoranı haline gelmek mümkündür. Ancak sıfırdan bir restoran kurarken, seçilecek lezzetlerden, çalışma model ve tasarımına kadar birçok detay üzerine kafa yormak gerekecek. Bu da, daha önce iş planı tecrübesine hakim olmayan biri için oldukça zor ve zahmetli bir durumu ifade eder. 

Bu iş size uygun mu? Karar verdiniz mi?

Franchising işine yatırım yapan birçok kişinin hayal kırıklığı yaşamamaları için seçilen işin kendilerine uygun olup olmadıkları konunsa eğilmeleri şart. Aksi durumda, gerçekçi olmayan vaat ve sözlerle girişilen sürecin akamete uğraması ve bundan dolayı borçlara sahip biri olarak çıkmanız mümkün. Öncelikle yeteri kadar sermayenizin olmasına dikkat etmenizde fayda var. Sermayenin çoğunu kredi ile sağlamak, risk oluşturur ve bunu karşılayabilecek bir franchising zincirine dahil değilseniz, müşteri potansiyelinizin az olmasından kaynaklı karsızlık nedeniyle finansal yönetimde, sıkıntılarla baş etmek zorunda kalırsınız. Bu da, kısa zaman sonra sistemin açık vermesine ve kontrolü kaybetmenize neden olabilir.

Peki franchising nasıl alınır ve nelere dikkat etmeniz gerekir?

İşin en önemli kısmı burası. Franchising alma konusundaki kararlarınızı gözden geçirdikten sonra ve bir girişimciye düşünen çok çalışmak olduğuna kani olduktan sonrası için franchising veren markaları incelemeniz yeterlidir. Listeyi ufaltmak için size uygun iş modellerine sahip markaları belirlemeniz ve diğerleri ile uğraşmamanızı tavsiye deriz. Ancak hedefiniz farklı sektörlere açılmak ve becerilerinizi farklı alanlarda göstermek ise, hayallerinize uygun bir liste oluşturabilir, ilgili markaların artı ve eksilerini belirlemek adına çalışma sürecine geçebilirsiniz.

Şunu da ifade edelim. Markanın büyüme hacminin iyi olması demek, ilgili markanın anlaşmalı olduğu finans kurumları üzerinden kredi bulmanızı kolaylaştırır. Ancak müşteri hacmi çok büyümeyen ve sadece v dağıtan bir marka olmak başarı değildir. Bu tip markaların finansal kurumları ile anlaşması olmaz ve kredi bulma konusunda zorluk yaşanabilir. Burasının önemli bir değerlendirme kıstası olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın ve genel bir değerlendirme için şunlara dikkat edin: 

1- Franchising dağıtan bir markanın en yapmayı amaçladığını bulmalısınız. Bazı markalar, ürünlerini satmaya yönelmek yerine, kendi markasını pazarlamanın peşindedir. Bu da, kısa vadede bir büyümeyi yakalamak demek olsa da, uzun vadede müşteri hacminin büyümemesine bağlı olarak bir duraklama döneminin yaşanması anlamına gelir. Piyasada, ürün ve hizmetlerini tanıtmak yerine marka franchising modelini tanıtma konusunda çok daha baskın bir markanın imtiyaz hakkını almak doğru olmayabilir. Bu detaya, çok dikkat etmek lazımdır.

2- Markanın franchising verdiği işletmelere destekleri de çok önemli. Sadece kendi merkezi dükkanlarına odaklanan ve satışlaır bu dükkanlar üzerinden yapma konusunda radikal bir markadan franchising  almak asla doğru değil. Bu nevi markalar, franchising verdiği işletmeleri kendi ürünlerinin ve markasının bilinirliğini sağlamak adına kullanabilir. Ancak bir franchising markasından beklenilen şey, diğer şubelerini de desteklemek ve bunun için gereken altyapı ve tanıtım stratejisine sahip olmaktır.

3- En çok dikkat edilecek konulardan biri de satılan ürün veya hizmetin ne olduğuna yönelik husus. Pazarın doyum noktasına eriştiği bir markanın franchising dağıtmasının asla bir mantığı olmaz. Zaten birden fazla rakibin olduğu veya satılan ürünün bağımsız işletmelerden alındığı bir ürün alıcı bulmaz. Bu da, franchising uygulamasının ilgili markanın farklı bir kar stratejisi olmaktan öte anlam ifade etmediğini gösterir. Sizin için de değersiz ve karsızdır.

4- Markanın bilinmesi, tanınması ve markaya yönelik bir güvenin var olmasına dikkat edilmelidir. Bilinmeyen bir markadan franchising almanın pek bir anlamı olmaz. Ancak yeni kurulan bir marka, önemli atılımlarla kısa sürede kendi şube sayısını arttırmış, lezzetleri ve kalitesi ile fark yaratmış, daha sonra da franchising uygulamasına geçti ise, değerlendirme konusunda bir araştırma yapılabilir. Ancak hiçbir başarısı olmamasına rağmen franchising dağıtan bir markadan marka hakkı almak doğru olmaz.

5- Franchising dağıtan markanın işletmelerine verdiği desteğin neler olduğuna iyi bakılmalı. Personel desteği, eğitimler, pazarlama ve tanıtımla ilgi destekler, sağlanılan ürünlerle alakalı indirimler ve kampanyalar gibi uygulamalara yer verilip, verilmediğine yönelik araştırma yapılmalı. Bu tür destekler, yeni kurulan franchising işletmenin gelişimi açısından önem ifade eder.

6- Franchising dağıtan markanın imtiyaz hakkı ile bir dükkan kurulumu için oluşan maliyet hakkında detaylı bilgileri karşı tarafa vermesi lazım. Böylece, girişimi yapacak kişinin ne kadar masraf yapması gerektiği ve markaya ne kadar ödeme yapılacağına dair bilgiler netleşir.

7- Son olarak da ilgili markanın aleyhine açılan bir davanın olup olmadığına bakılması lazımdır. Bu durum marka hakkında fikir elde edebilmek adına önemlidir. Franchising şubeleri ile sürekli bir sorun yaşayan ve bu nedenle de davalık olan bir markadan franchising almak riskli olabilir.

Bir franchising markasının üyesi haline gelmek, kısıtlanmak anlamına gelir mi? en çok merak edilen sorulardan biri budur: Evet… Belirli bir markanın imtiyazını almak, birtakım sorumlulukları yüklenmek anlamına gelir. Marka, şartnamesine göre faaliyetleri yürütme konusunda ve markanın vizyonuna aykırı hareket etmeme konusunda dikkatli davranmanız gerekecek. Üstelik markanın performansına katkı yapma noktasındaki çalışmalarınız da kontrol edilebilir. Mali tabloların verimlilikleri, müşteriye yönelik davranışlar ve buna benzer her noktanın kontrol edilmesi mümkündür. Bunlar için ilgili markanın bir temsilci göndermesi ve yerinde kontrol yapması hakkı vardır. franchising almadan önce şartname ve sözleşmenin çok iyi okunması ile ne gibi bir hakları olduklarını öğrenebilir, ona göre hareket edebilirsiniz.

Yorum

  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle