Güzellik Merkezi Nasıl Açılır?

güzellik salonu

Makale Başlıkları

Güzellik merkezi, özellikle kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen ve son dönemde erkeklerin de saç ve cilt bakımına gösterdikleri ilgiyle müşteri kitlesini arttıran hizmetlerden biridir. Güzellik merkezi açmak için mesleki yeterlilik kurslarına kayıt olup belge almak veya bu alana ilişkin uzmanlığı kanıtlayan bir ustalık belgesine sahip olmanın önemi büyüktür. Bu tip merkezler, insan sağlığını da ilgilendiren yönleri ile birtakım şartlara ve prosedürlere uygun olarak işletilir. Güzellik merkezi kurmayı planlayan kadın veya erkek girişimciler, her geçen dönem daha fazla büyüyen sektörde tatmin edici kazançlara ulaşabilirler.

Güzellik Merkezi Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Güzellik merkezlerine yönelik rağbetin yoğun olasından kaynaklı bu yönde artan girişimlerin sayısı oldukça fazladır. Her ne kadar çok sayıda güzellik merkezi olursa olsun doğru bir yerde açılan ev işini gerçekten iyi yapabilen güzellik merkezleri önemli karlar elde edebilir. Ancak üç veya dört aylık güzellik meslek kurslarına giderek elde edilen temel becerilere güvenmek, güzellik merkezi idare edebilmek için doğru bir yaklaşım tarzı değildir. Mesleğin en önemli tarafı, sürekli değişen terapi yöntemleri, lazer destekli cihazlar ve bu cihazların sürekli bir şekilde değişerek hizmet boyutlarını farklılaştırması. Dolayısıyla güzellik merkezi açan kişinin teknolojik yenlikleri yakından takip edip, uygulama noktasındaki becerilerinin iyi düzeyde olması önem ifade eder.

Güzellik merkezinde dikkat edilecek diğer önemli nokta ise personelin yetkinliği ve becerileridir. Uzmanlık gerektiren bir alanda iyi becerilere sahip personel veya takım kurabilen girişimcilerin müşterileri memnun etme katsayısı oldukça artar. Yoğun olarak kadınlara verilen bir hizmet olduğu için en ufak detaylar bile kadınların gözünde kaçmaz. Bu nedenle memnuniyetsizlikler bir anda müşteri kitlenizin azalmasına ve elde edilen karların düşmesine neden olabilir. Girişimcilerin müşteri ve şikayet yönetimi konusunda bilgi sahibi olmaları da girişimlerinin akıbeti açısından önemlidir. Diğer önemli konusu ise, merdiven altı denilen güzellik merkezleri nedeniyle hemen hemen her merkezin aynı sınıfa dahil edilmesi veya güzellik merkezlerine oldukça şüphe ile bakılmasıdır. Bunu aşmak için markanızın kurumsal kimlik kültürüne sahip olmasına ve müşterilere verilen hizmetlerde güvenilirlik konusunda takdir toplamaya dikkat etmelisiniz. 

Güzellik salonu, temizlik ve hijyen bakımından gözle görünür bir kaliteye sahip olmalıdır. Bu konuda yeteri kadar iyi olmayan salonların sadık müşteri kitlesi oluşturması mümkün değildir. Hem aletler hem de masalardaki düzen ve hijyen tüm çıplaklığıyla ortada olması gerekir. Böylece müşteriler, güven kazanabilir. Ayrıca karşılama konusu da dikkat edilecek diğer bir noktadır. Güzel bir karşılama ile müşterilerin ağırlanması ufak hataların görmezden gelinmesini sağlayan bir detaydır. Çalışmaların güzel bir müzik eşliğinde gerçekleşmesi de müşterilerin kendilerini rahat hissetmelerini sağlayacak bir yöntemdir.

Güzellik Merkezi Açma Maliyeti Nedir, Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Güzellik merkezi, teknolojik cihazlara duyulan ihtiyaç nedeniyle biraz yüksek maliyetler gerektirir. Ancak doğru bir yerde kurulan ve müşteri kitlesine verilen hizmet sayesinde başarı yakalayan merkezin kısa zamanda maliyetleri çıkarması mümkündür. Öncelikli maliyet kalemi, dükkan kirası ve dükkanın güzellik merkezine uygun şekilde dizaynıdır. En az 75m2 olması gereken bir dükkana ortalama 1500 liralık bir kira bedeli düşünülebilir. Ayrıca içerinin dekorasyonu için de 10 bin liraya kadar bir masrafın çıkması mümkündür. Araç ve gereçler içerisinde en fazla maliyet ise, lazer epilasyon ve cilt bakım cihazlarıdır. İyi bir lazer epilasyon cihazına ayırmanız gereken maliyet, en az 150 bin liradır. Cilt bakım cihazı için de 8 bin lirayı gözden geçirmeniz gerekir. Daha uygun fiyata cihaz bulmak da mümkündür ancak müşteri memnuniyetine çok dikkat edilen bir sektörde verimlilik açısından ideal marka ve modelleri seçmek ön planda tutulmalıdır.

Güzellik merkezinde yetkin ve deneyimli personel çalıştırmak da ihtiyaçlar arasındadır. bir personelin masrafı, en az 2825 liralık asgari ücret üzerinden hesap edilince 4500 liraya kadar çıkabilir. Sigorta ve yemek gibi giderlerin hepsi brüt fiyata dahildir. Tüm bu masraflar hesap edilince ortalama bir güzellik salonu için 160 – 200 bin lira arasında net sermayenin olması kaçınılmazdır. Masraflar; salonun büyüklüğü, kira masrafı, çalıştırılacak personel sayısı gibi değişkenlere göre artabilir. Aynı zamanda seçilecek lazer epilasyon ve cilt cihazı modeli de masraflar üzerinde belirleyicidir. Bu noktada, müşteri memnuniyetini ön planda tutmamanız halinde uygun fiyatlı cihazlar alabilirsiniz. Ancak elde edilen sonuçlardan dolayı birçok müşteri kaybetme ihtimali söz konusu olabilir.

Güzellik Merkezi için Gerekli Yasal Belgeler ve İzinler Nelerdir?

Güzellik merkezi, ustalık belgesine sahip girişimci tarafından veya girişimcinin ustalık belgesine sahip bir mesul müdür belirleyerek açabileceği bir hizmettir. Nasıl bir girişim modeli belirlendiyse kadronun hazırlanması, salonun ve ilgili cihaz, aletlerin tamamlanması için çalışmaları yaparken bir taraftan da resmi işlerin gerçekleşmesi gerekir. Bunun için bağlı bulunan belediye, vergi dairesi ve nüfus müdürlükleri gibi kamu dairelerinde işlerinizi halledebilirsiniz. İlk olarak adresiniz, ilçe belediyesidir. Buradaki mesul memur tarafından ruhsat işlemleri için temin edilmesi gereken evrak listesi tarafınıza bildirilir. Her ilçe belediyesinin kendi şartları söz konusu olabilir. Ama genel itibariyle istenen belgeler şunlardır:

Dükkan seçerken itfaiye raporu uygunluk kriterlerine dikkat ederek bir dükkan seçmenizin önemlidir. Bu bakımdan en az 75m2’lik bir dükkan olması lazımdır. Ayrıca odaların 6m2 küçük dizayn edilmemesine dikkat edilmelidir. Bekleme salonu denilen bölgenin de 15m2 olmasına özen gösterilmelidir. Seçilen dükkanın güneç gören, hijyenik, hava sirkülasyon problemi olmayan, rutubetsiz ve güzellik merkezi olmaya gerçekten uygun bir yer olmasına dikkat edilmesi gerekir. Dükkanın güzellik merkezi şartlarını taşımaması halinde ruhsat verilmesi ve faaliyete geçmesi mümkün olmaz.

Güzellik Merkezi Açmak İçin Gerekli Malzemeler ve Ekipmanlar Nelerdir?

Güzellik merkezi açarken en dikkat edilmesi gerekilen nokta cihaz ve alet seçimidir. Her cihazın CE sertifikasına sahip olması ve ilgili firmalarla yapılacak sözleşmenin okunarak, kendi lehinize olacak şekilde düzenlenmesi gerekir. Tıbbi nitelik taşıyan lazer cihazlarının güzellik merkezlerinde kullanımı mümkün değildir. Bu nedenle, cihaz detaylarına dikkat ederek ve yetkili kişilere nasıl bir kurum için cihaz tercihi yaptığınızı anlatarak uygun cihaz seçimi yapın. Bir güzellik merkezinde bulundurulması gereken en önemli cihazsa sterilizasyon cihazıdır. Ayrıca, kan dolaşımını hızlandıran ve kasları gevşeten masaj yatakları, motorlu ve motorsuz cilt bakım koltukları, ejeterler, bekleme salonu için gereken koltuk ve tabureler.

Güzellik salonlarında cilt bakım cihazı yer alması gerekir. Ayrıca lazer ve bölgesel zayıflamada tercih edilen vücut şekillendiren cihazlar da yer almalıdır. Hizmet portföyüne göre ameliyatsız gerçekleşen yüz germe cihazı, peeling ve dermapen denilen cihazlara yer verilebilir. Son dönemde güzellik merkezlerinde sıklıkla tercih edilen kalıcı makyaj için pratik bir çözümü ifade eden kalıcı makyaj cihazları da tedarik edilebilir. Cihazların haricinde cilt ve saç bakımı için kozmetik ürünler temin edilmelidir. Temin edilen ürünlerin CE sertifikasına sahip olması, insan sağlığına zarar vermeyen birinci sınıf ürünleri ifade ediyor olmasına dikkat edilmelidir. Bu bakımdan sıklıkla kullanılan ürünler yüz serumları, leke giderici peeling ürünleri, kremler ve diğer destekleyici tedavi ürünlerine yer verilebilir.

Güzellik Merkezi Açmak Karlı Mı? Güzellik Merkezi Açarak Para Kazanmak

Güzellik merkezleri, fiziksel açıdan görünümün önem kazandığı günümüzde sıklıkla ziyaret edilen ve müşterisi hiçbir zaman eksik olmayan merkezler haline geldi. Bu nedenle, 200 bin liraya kadar varan bir maliyetle kurulan bir güzellik merkezi çok kısa bir süre içerisinde kayda değer kazançlar elde ediyor. Elbette kazancın kapısını açan birincil faktör verilen hizmetten duyulan memnuniyettir. İyi bir hizmet sunan güzellik merkezinde bir veya iki dakikalık bir işlem karşılığında 100 lira gibi iyi kazançlar elde edebilir. Verilen hizmetlerin ücretlerinin hayli dolgun olduğu sektörde, müşteri kitlesi de artmaya devam ediyor.

Güzellik merkezinin lazer ve peeling gibi süreçleri çok iyi yönetmesi halinde aylık kazancı 25-50 bin lira arasında değişkenlik gösterebilir. Giderek müşteri kazanan ve sadık kitle oluşturan bir merkezin aylık kazancı 50-75 bin liraya kadar ulaşabilir. Kar potansiyeli yüksek olan sektörde kazancı etkilen önemli faktörler arasında dükkanın yer aldığı konum da önemlidir. merkezi konumu ile kendine dikkat eden kadın ve erkeklerin yaşadığı bir lokasyonda bulunan güzellik merkezinin kazançları önemli oranda artabilir. Müşteri potansiyeli konusunda fikir veren lokasyonlar bulmak için güzellik merkezlerinin toplandığı yerlere dikkat edilmesi yeterlidir.

Güzellik Merkezi Devir Almak

Devren güzellik merkezi almanın birtakım dezavantajları söz konusu olabilir. Özellikle verilen hizmet dolayısıyla iyi bir intiba bırakmayan, müşteri memnuniyeti açısından zarar görmüş bir merkezin devralınması doğru değildir. Marka imajına olumsuz etkilenmesi nedeniyle yeni müşteriler kazanmak mümkün olmayabilir. Marka ismini değiştirmek de önceki markanın olumsuz imajı nedeniyle bulunduğu konumunun da etkilenmesi az da olsa müşteri kitlesi oluşturma ihtimalini etkileyebilir. Ancak devir almadan önce altta yatan nedenleri irdelemek, daha doğru bir yaklaşımdır. Güzellik merkezinin memnun kitlesi varsa, iyi bir kazanç elde ediyorsa devralınması düşünülebilir. Çünkü sıfırdan bir güzellik merkezi için müşteri kitlesi oluşturmak belirli bir zaman alır. Devralınan ve müşteri kitlesi zaten oluşmuş bir noktada ise hemen para kazanmaya başlanılabilir.

Güzellik merkezinde müşterilerin güven kazanma süreci oldukça uzun sürebilir. Bu nedenle yeni açılan bir merkezde endişeleri gidermek için yoğun bir şekilde çalışmak gerekebilir. Ancak devralınan ve müşterilerine pozitif bir etki bırakabilmiş bir yerde güven yaratma süreci geride kaldığından daha fazla müşteri çekmeye enerji harcanabilir. Özellikle önceki hizmet standartlarını geride bırakan bir modelle müşterilerin karşısına çıkmak, daha fazla kişiye ulaşmayı kolaylaştırabilir.

Sonuç olarak iyi bir güzellik merkezi açabilmek için 150-300 bin kadar sermayenizin olması gerekir. Ayrıca müşterileri memnun edecek lazer ve cilt bakım cihazları modeline karar verirken ileri teknolojik cihazları seçmeye önem vermelisiniz. Kaliteli hizmet ve iyi karşılama ile kitlenizi kolaylıkla genişletebilir, aylık en az 25 bin liralık kazançlara ulaşabilirsiniz. Bu alandaki yeni terapi yöntemlerini veya cihazları takip edip müşteri kitlenize sunmanız halinde müşteri memnuniyetini maksimum seviyede tutabilir, kısa sürede marka konumunuzu sağlamlaştırabilirsiniz.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayın !
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Haftalık Mail Bültenimize Abone Olun!

Girişimcilik, yatırım fırsatları ile ilgili içerikler.Spam içerik gönderilmez.

Yorumlar :

  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle