İş Kurmak İsteyenlere; Az Sermaye ile Yapılabilecek 10 İş Fikri

Hemen herkesin en büyük hayalleri arasında yer alan kendi işinin patronu olma isteğini gerçekleştirme noktasındaki en büyük engel doğru fikir ve sermaye. Ancak az bir sermaye ile başlanabilecek bir iş fikrinin büyük kazançlar elde etmeye dönük fırsatlar yaratma konusundaki potansiyelini asla akıldan çıkarmamak gerekir. Küçük bir sermaye ile ne yapılabileceğini düşünmek, bir yerden başlamak ve deneyim kazanmak açısından elzem. Bunun için doğru fikre olan ihtiyacınızı çözecek bir liste hazırladık ve hemen hepsi için çok büyük sermayeye ihtiyaç duyulmuyor. Böylece, iki önemli kriteri halletmiş olmanın motivasyonu ile sonraki adımlara geçmek için kolları sıvayın.

1- Son dönemin en popüler eğlence evi: Korku evleri…

Bilhassa büyük şehirlerin en önemli eğlence mekanları haline dönüşen korku evlerini sadece gençler değil, yetişkinler de sıklıkla tercih etmeye başladı. Büyük bir potansiyel barındıran korku evlerinin gerilim, polisiye, zeka oyunları gibi farklı kurgu ve temaları var. Bu işte başarılı olmanın en önemli noktası ise, doğru ve yaratıcı bir senaryoya sahip olmak. Bu başarıldığı zaman korku evinde yaşatılmak istenilen gerilim karşı tarafa yansıyabilir ve kısa sırada popüler bir mekan haline gelinebilir. 

2- Çiftçileri desteklemeye ne dersin? Solucan gübresi üretim merkezi…

Üretim yapma konusunda oldukça hevesli bir girişimci için en doğru yollardan biri, solucan gübresi üretim tesisi kurmak. Solucan gübresinin diğer gübre çeşitlerine göre çok daha sağlıklı ve verimli olmasından dolayı çiftçiler tarafından çok fazla tercih edilmeye başlandı. Ancak henüz üretimi arzu edilen düzeyde değil ve üretimin artması için KOSGEB tarafından da birtakım destek ve teşvikler sağlanıyor. Solucan gübresinin bir diğer önemi ise, toprağa zarar vermemesi ve topraktaki yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlaması. Bu da, ekimin verimliliğini arttıran bir etken. 

3- Protein deposu olan mantar yetiştiriciliği yaygın hale geliyor. 

Bir etten çok daha fazla proteine sahip olan ve fiyat olarak daha uygun fiyata temin edilebilen mantar, az sermayeye ile iş kurmak isteyenlerin ilgilendiği bir başka alan. Bu alanda, en çok kültür mantarı yetiştiriliyor ancak daha çabuk satış yapmak ve daha fazla kazanmak için istiridye türü mantar imalatı yapan girişimciler de var. Kültür mantarına göre daha lezzetli ve yüksek fiyattan alıcı bulan mantar türünün yetiştirilip satılması ile aylık 15 bin lira kazanmak mümkün. 

4- Yeni bir iş modeli mi? Yarasa gübresi…

Yarasa gübresinin toprak üzerindeki etkisinin ortaya çıkmasından sonra yarasa gübresi kullanımına yönelik talebin de ileriye dönük artacağı düşünülüyor. Şimdiden Avrupa’daki tarlalarda, verimliliği arttırmak adına kullanılan yarasa gübresi için mağara kiralayan ve mağarada yaşayan yarasanın gübrelerini çıkarıp satışa sunan girişimciler var. Ancak yarasa gibi türden hoşlanmayan biri için tercih edilebilecek bir iş modeli olmayabilir. 

5- El lezzetini nasıl? Catering firması kurun. 

Yemek yapma konusunda deneyimi olmayan için çok zor bir iş olabilir; ama kazançlı bir iş kapısı olduğundan dolayı el lezzetine güvenilen kişilerle ortak bir işletme açmak doğru bir fikir. Üstelik oldukça düşük sermaye ile kurulan catering firmaları, kendilerini ispat etme noktasında başarı sağladıkları zaman birden fazla firma tarafından tercih edilen ve bir yemek fabrikasına dönüşen kurum haline dönüşebilir. Bu nedenle, az bir sermaye ile yapılabilecek en doğru iş modellerinden biri catering firmasıdır. 

6- İnsanlarla iletişiminiz nasıl? Yaşam koçu olabilir misin?

Büyük miktarda paralar kazanan yaşam koçları var. Kendilerini ispat eden, insanları gerçekten de motive edebilen yapıya sahip kişilerin belirli bir spor grubunun veya şirketin yaşam koçu olarak serbest çalışması ile önemli kazançlar elde ettiğini söylememiz gerekir. Yaşam koçu olmak için ilgili eğitimlere katılmak ve sertifika almak gerekir. Tabi iş sertifika ile bitmiyor, bu alanda kendinizi yetiştirmeli ve gelişmeleri takip etmelisiniz. Daha sonra kendinize bir site kurabilir ve dertlerini paylaşmak, kendilerini aşmak isteyen insanlara koçluk yapabilirsiniz.

7- Balıkları sevenler için balık çiftliği. 

İlk bakıldığı zaman büyük bütçeli bir iş gibi görünebilir ama alabalık tarzı çiftlik kurmak için büyük harcamalara gerek yok. En azından makul bir büyüklüğe sahip balık çiftliğini kurmanın yolu küçük sermayeden geçer. Balık merkezinde üretilen balıkları hem restoranlara satabilir hem de balık haline gönderebilirsiniz. Bu konuda deneyim ve tecrübe kazandıkça farklı balık türü üretme konusunda da istekli olur, farklı türleri üreterek satışlardan elde edilen karı arttırabilirsiniz. 

8- Yoga ve pilates merkezine ne dersin?

Son dönemin en çok tercih edilen merkezlerinden biri olma özelliği gösteren pilates salonları, en çok da kadınlar tarafından tercih ediliyor. Kendilerine bakan ve sağlığına dikkat eden kadın ların üye olma konusunda tereddüt etmedikleri salonu açmak için bayilik de alabilir, kendi markanızı da yaratabilirsiniz. Özellikle modern hayatın ortaya çıkardığı sağlık sorunlarından korunmak açısından şiddetle tavsiye edilen egzersizin pilates ile çok daha verimli yapılıyor olması, salonlara ilgiyi arttıran öenmli bir sebep. Bunun için öncelikli olarak pilates eğitimi alabilir, hocalık sertifikasını aldıktan sonra kendi salonunuzu açabilirsiniz.  

9- Organizasyon yeteneğiniz nasıl?

Ülkemizde verilen en önemli hizmetlerden biri, organizasyon hizmeti. Düğün, nişan, sünnet ve şimdilerde bebekler için de yapılan değişik organizasyonlar moda. Bunlar için hizmet alımına giden yüzlerce kişiye hizmet verebilmek açısından organizasyon şirketi kurulabilir. Ancak bunu yapabilmek için organize etme becerinizin iyi olması gerekir. Kimi zaman yüzlerce davetlinin söz konusu olacağı bir bayi toplantısını düzenlemek durumunda kalabilirsiniz ve buradaki bir tek kusur markanızın bir daha tercih edilmemesine neden olabilir. 

10- Meyve suyu barı açmaya ne dersin?

Türk damak tadına en uygun lezzetlerden biri de meyve sularıdır. Özellikle yazın sıcağında meyve suyu hazırlayan barların önünde kuyruk oluşur. Değişik meyvelerden elde edilen kokteylleri içmek, yeni bir tat denemek, hemen hemen herkesin hoşuna giden ve ilgisini çeken bir konu. Üstelik oldukça düşük sermaye ile kurulabilen meyve suyu barları, bir AVM veya işlek bir cadde üzerine kurulabilir. Böylece, büyük bir müşteri kitlesine hizmet verme imkanı bulunabilir. Satışlardan iyi bir gelir elde edilebilir. 

11- Yumurta üretimi yapmak.

İnsanların sağlıklı beslenmeye karşı ilgisinin artması ile beraber organik ürünlere yönelik talep arttı. Siz de, bir çiftlik yerinde yumurta üretimi ile organik gıda ihtiyacına bir çözüm sunabilirsiniz. Bunun için farklı yumurtalar veren değişik türdeki tavukları araştırmanız ve hangilerini temin edebileceğinize bakmanız yeterli. 

Az sermaye ile daha değişik iş fikirleri de bulunabilir. Mesela, hem az sermayeli hem de iyi kazanç getiren oto yıkama merkezi açmak da iyi bir fikir. Yine çocuk aktivite merkezi açılabilir, AVM’de satış stantları kurulabilir, okul kantin ihalelerine girilebilir. Evden eve taşımacılık ve minyatür bahçe merkezi kurmak da az sermaye ile yapılacak iş fikirleri arasında. Ancak bu işlerin az sermaye ile kurulabiliyor olması, az kazançlı oldukları anlamına gelmez. Ayrıca, bu işlerde de başarılı olmak için doğru bir şekilde çalışmak lazım.  

Yorum

  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle