İşyeri Devir Zamanlaması

İşyeri devretmek için en doğru zaman ne zamandır?

İşyeri devretme düşüncesi kendi isteğiniz sonucu olabileceği gibi, kendi isteğiniz dışında gelişen faktörler sebebiyle de olabilir.

Sağlık, boşanma, varlıkları elden çıkarma veya yeni bir stratejik yol gerçekleştirme, can sıkıntısı ve hatta bunalma sebebiyle bile olabilir.

Sebebi ne olursa olsun, devirin zamanlaması fiyatı direkt etkileyebilir.

Satış fiyatı genellikle geçmiş işletme performansını ve kârı yansıtır. Bunu dikkate almak işletmenizi ne zaman devir piyasasına süreceğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

Hasılat ve karlılık düşük olduğunda

Bu bir işletme sahibi için en zorlu zamandır. Hasılatın düşük olduğunu görmek motivasyonunuzu ve enerjinizi tüketmiştir ve işi yeniden kurmak ve savaşmak için enerji kalmamıştır.

Ne yazık ki, bu işleri kötü giden işletme sahipleri için çok yaygın bir durumdur. Sorun şu ki, kâr ve performanstaki düşüş aynı zamanda daha düşük bir devir fiyatı anlamına gelecektir.

İşletmeniz bu aşamada ise, ileride daha iyi bir devir fiyatı sağlayabilme ihtimaline karşın kendinize çalışmaya devam edebilecek misiniz ve kârınızı arttırabilecek misiniz diye sormanız gerekir.

Belki de yeni ve çok sağlam bir rakibin piyasaya girmesi sebebiyle büyük bir rekabet tehdidi, asla toparlanamayacağınız anlamına gelir. Bu gibi durumlarda değerlendirmeyi objektif olarak yapmalısınız. Yapabilir misiniz, yapamaz mısınız?

Kendinize sorun: daha iyi bir devir fiyatına ulaşabilmek için şirketi bir süre daha işletmeye devam edebilir misiniz?

İşler normal seyrinde gidiyorsa

Bu senaryoda devir fiyatı, önceki üç ila beş yıllık ortalama kârlara dayandırılabilir. Çünkü potansiyel bir alıcı, işletmenin uzun bir süre boyunca tutarlı bir şekilde performans gösterdiğini görebilir.

Buradaki önemli nokta devretmeye niyetlendiğinizde işletme performansını düşürmeden devam etmektir.

İşyeri devir süreci biraz zaman alabilir. Devir fiyatı avantajınızı kaybetmemelisiniz; bitiş çizgisinin görünür olduğunu düşünüyorsanız devir tamamlanmadan önce ayağınızı gazdan çekmemelisiniz. 

Hasılat ve karlılık yükselişte olduğunda

Büyüyen bir işletme her zaman parlayan bir yıldızdır. Bu sebeple birçok yatırımcının veya girişimcinin hedefi olacaktır.

Ancak bir işletme büyüyorsa çok az işletme sahibi işyerini devretmek ister. Emeklerinin karşılığını almak işletme sahibine zevk verir ve bu durumu devam ettirmek ister.

Büyüyen işletmeler ve artan karlılık için yatırımcılar yüksek bedeller ödemeye hazırdır. Tam bu noktada bu işi gerçekten yapmak istiyor musunuz ve bu performansta çalışmaya devam edebilir misiniz gözden geçirmelisiniz.

Düşen kârlarla karşılaştığınızda aynı şekilde motive olur musunuz?

Kâr ve performans, işletmenizin değerini direkt etkiler.

Kâr ve performansa ek olarak, işyerini devretmeyi gerektirecek başka nedenler de olabilir.

Artık bu işi yapmaktan zevk almıyorsanız

Bir işletme büyüdükçe, girişimcinin bir zamanlar sahip olduğu heyecan verici güdülerin yerini genellikle daha idari konularla ve insan ilişkileriyle ilgili zorluklar alır.

Eğer bu zorluklar ile mücadele etmek size göre değilse belki de işyerini devredip farklı bir iş yapmanın ya da farklı yatırımlara yönelmenin vakti gelmiştir.

İşletmeniz sizin yeteneklerinizi ve kapasitenizi aşmış olabilir

Bu durumla yüzleşmek oldukça zor bir iştir. Ancak işletme sahibi olmak alçak gönüllülük gerektirir.

İşletmenizi bir sonraki seviyeye taşıyabilecek birine devretmenin zamanı gelmiş olabilir.

Ufuktaki tehditler

İşler iyi gitmesine rağmen, kar ve işletme performansı üzerinde etkisi olacak bir tehdit görmüş olabilirsiniz.

Örneğin çok iyi işleyen bir butik otelin sahibisiniz ve AirBnB Türkiye piyasasına girdi (evlerden oda kiralayabileceğiniz internet sitesi). Bu durumda talep sizin otelinizden çevredeki kiralık oda olan evlere kayabilir, çünkü kiralık oda otel odasından ucuzdur.

Netflix’ in sinema salonlarına vurduğu darbeyi düşünün…

Kazançlı bir devir fırsatı olabilir

Örneğin hızlı, yenilikçi, yükselişte ve kazançlı bir e-ticaret sitesi sahibisiniz. Bu internet sitesini devretmek için milyonlarca lirayı düşlüyor olabilirsiniz. Ancak milyonlarca lira değer biçilecek bu işletmenin devir sürecini yönetecek kapasiteye sahip olmayabilirsiniz.

Eğer aklınızda devir fikri varsa cebinizde de daima bir devir planı olmalıdır. Bu sayede karşınıza çıkacak fırsatlar için hazır olursunuz.

Devir stratejinizi hazırlamak için profesyonel yardımlara, danışmanlığa ihtiyaç duyacaksınız.

Yorum

  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle