İşyeri Devrinde Hazırlık Süreci

İşyerini devretmenin en önemli aşaması işyeri devri için yapılan hazırlıklardır. Bu rehberde size Firmala.com olarak işyerinizi nasıl değerleyeceğinizi, belge ve evrak işlemlerini nasıl yapacağınızı, sunum ve görüşmelerinizde neler yapacağınız hakkında bilgiler veriyoruz.

Devir süreci gözünüze zor gözükebilir. Biz sizler için bu süreci başlıklar altında özetleyerek en kolay yol haritasını çıkartıyoruz.

1. İşletmenizi analiz edin

İşyerinizi devretmeye niyetlendiyseniz yapmanız gereken işlerin başında işyerinizi detaylıca değerlendirmek ve analiz etmektir.

Birkaç saat oturun ve kendinizi işletmenin müşterisi gibi düşünün ve bu pencereden bakın.

Kendinize aşağıdaki soruları sorun:

·         İşletmede en iyi yaptığın şey nedir?

·         İşletmede neyi geliştirebilirdin?

·         Tedarikçiler kimler?

·         Dönemsel olarak kaç adet ürün/hizmet satıyorsun?

·         Rakiplerinden daha iyi veya daha yüksek marjlarla satış yaptığın belirli ürünler ve hizmetler var mı?

SWOT analizi yöntemi işletmenizi değerlendirmek için harika bir yöntemdir. Bu yöntem aşağıdaki başlıklar altında işletmenizi inceleyip kolayca analiz etmenizi sağlar:

·         Güçlü Yönleriniz

·         Zayıf Yönleriniz

·         Fırsatlar

·         Tehditler

Bu yöntem, işletmenize makul derecede kapsamlı bir bakış sağlar; işletmenizin zayıf yönleri ile piyasadaki tehditleri, işletmenizin güçlü yönleri ile piyasadaki fırsatları görmenizi sağlar.

İşletmenizi muhtemelen yıllardır zaten kafanızda analiz ediyordunuz ama devir sürecinde bu analizleri kağıda dökmeniz gerekiyor.

2. İşletmenin işleyişi için gerekli bilgileri aktarın

İşin sahibi olarak işlerin nasıl yürüdüğünü bilen tek kişinin siz olmadığından emin olmanız gerekir. Çalışanlarınızı, ekibinizi işin işleyişi hakkında belli ölçülerde bilgilendirmelisiniz. Özellikle işyerini devretmeyi düşünüyorsanız işleyişi sadece sizin bilmeniz işletmeyi sizden sonra işe yaramaz boş bir mekanizma haline getirebilir.

Bu, günlük işlemler olabileceği gibi ayda bir ya da yılda bir yaptığınız işlemler de olabilir. Muhtemelen bu işleri siz hiç düşünmeden otomatik olarak yaparsınız ama işyerini devredeceğiniz kişi işletmenin siz olmadan da yürüyeceğinden emin olmak ister.

İşyerinin işleyişi hakkında bir kılavuz oluşturabilirsiniz.

3. Evrakları ve belgeleri toparlayın

Bir işletme sahibi olarak, toplantı tutanaklarından mali kayıtlara, yasal belgelere ve genel dosyalamalara kadar ne kadar evrak işi olduğunu biliyorsunuz, bunaltıcı olabilir ancak tüm evrakları ve belgeleri düzenli tutmak çok önemlidir.

Son üç yıl veya daha uzun bir süre olmasa bile, en azından geçtiğimiz yıla ait her finansal tablo ve muhasebe kaydına sahip olmak önemlidir.

Evrakları ve belgeleri erişilebilir tutmak, sadece devralmaya değer kazançlı bir işiniz olduğunu kanıtlamak için değil; devir sürecini mümkün olduğunca pürüzsüz tutmak için de sizin lehinize olacaktır.

Herşeyin düzenli olması ve sizin tüm bilgilere hakim olmanız sizi süreç boyunca rahat ettirecektir.

4. İşletmenizin, işyerinizin dış görünümüne önem verin

Birkaç yıl çalıştıktan sonra işyeriniz ister istemez yıpranacak ve eskiyen bölümler, eşyalar olacaktır.

İlk izlenim oldukça önemlidir. İşyerinizi devralma niyetiyle gelen kişi ilk önce işyerinizin dış görünümüne bakacaktır.

Bunlar, işin yürütülmesi için önemsiz görünebilir ancak işyerini devralacak kişi için devralma fiyatında direkt etkisi olacaktır.

İlk izlenimlerin çoğu dış görünüşe dayanır. Bu nedenle işyerinizi devretmeye niyetlendiyseniz işyerinde ufak tefek iyileştirmeler yapmak çok maliyetli olmayacaktır.

Sonuç olarak işyerini devralacak kişi kafasında soru işareti olmasını istemiyor. Devralacağı işyerinin evraklarını, belgelerini düzenli şekilde devralmak, bakımlı, temiz gözüken bir işletmeye sahip olmak ve bu işletmenin sağlam bir gelecek sunduğundan emin olmak istiyor.

Size yukarıda belirttiğimiz bu dört başlık, işyeri devir fiyatı üzerinde doğrudan büyük etkiye sahiptir. Bunu unutmayın.

Yorum

  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle