Market Nasıl Açılır?

market

Makale Başlıkları

Market açmak, bir girişimci açısından en kazançlı iş modellerinden birisidir. Aynı zamanda, yatırımlarını doğru yerde değerlendirmek ve kısa zamanda girişim maliyetini amorti etmek isteyen için en iyi seçenek markettir. Ayrıca ülkemizdeki gıda perakende sektörü, düzenli ve istikrarlı şekilde büyüyen sektörler arasında da yer alır. Bu da, yerel bir market açmanın ne kadar doğru bir karar olduğunun bir başka işaretidir. Her ne kadar kazançlı ve iyi bir iş bölümü olsa da iyi bir işletme sermayesine ihtiyaç vardır. Bir de, market açmak uğraştırıcı bir iş olması nedeniyle önemli bir mesainin harcanması gerektiğinin unutulmaması gerekir.

Market Açmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Market nasıl açılır konusuna derinlemesine giriş yapmanda önce bu işin bazı zorluklarının farkında olmanız gerektiğini ifade edelim. Aslına bakılırsa hiçbir işin kolay ve rahat bir tarafı söz konusu değildir. Ancak market gibi orta büyüklükte bir işletmenin zorlukları, özellikle ilk dönemler için canınızı sıkabilir. Çünkü onlarca ürünün listesini tutmak, sayımı yapmak ve tedarik süreciyle ilgili operasyon sürecini yönetmek, kolay değildir. Bu durumları aşmak veya kolaylaştırmak açısından personel istihdam etmek de belirli bir sermaye gerektirir. İlk dönem böyle bir sermaye ortaya koymayı planlamayanlar açısından hemen hemen birden fazla kalemin sorumluluğunun alınması önemlidir.

Mesai saatleri konusunda esnek olma şansınız pek olmaz. Çünkü bölgenizdeki birçok market sabahın erken saatlerinde kepenkleri açarken sizin sonraya kalmanız müşteri kaybetmenize neden olur. Özellikle belirli bir müşteri kitlesi oluşturana ve markanızı bölgenizde konumlandırana kadar erken mesai saatlerine alışmanız gerekebilir. Marketin müşterisi oluştuktan ve sermaye birikimi gibi kazanımlar elde edildikten sonra zincir marketlere benzer bir mesai saati uygulamasına geçilebilir. Dolayısıyla marketi açmadan önce zorlu koşulları hesap etmeyi asla unutmamalı, bu durumlara veya meşakkate karşı güçlü iradeye sahip olup olmadığınızı gözlemlemelisiniz.

Market Açarken Takip Edilmesi Gereken Adımlar

Marketi olmayan bir bölgeye ilk market girişimi başlatmak doğru mudur? Kısmen evet denilebilir. İlgili bölgede neden market olmadığına dair araştırma yapılması lazımdır. Daha önce bir market açılmış, ancak bölgedeki kitlenin alışveriş alışkanlıklarındaki farklılık nedeniyle kapatmış olabilir. İşin açıkçası market açıp iflas neden pek yoktur. Doğru yerde açılmayan market nedeniyle yüksek kazançlara erişemeyen market tipi vardır. Bu hatalara düşmemek için hiç market olmayan bölgenin alışveriş alışkanlıkları hakkında gözlem yapılması gerekebilir. Ayrıca yeni bir yerleşim yeri olması halinde henüz marketler gelmemiş de olabilir. Bu gibi durumları da göz önüne alarak girişim konusunda karar verilebilir.

Market açarken araştırma aşamasından sonra ilgili bölgede en uygun dükkan taraması yapılabilir. Planlanan market büyüklüğüne uygun bir dükkan bulunduktan sonra kira sözleşmesi imzalanır, ardından ise, bir marangoz ile anlaşılarak raf ve banko döşeme aşaması tamamlanabilir. Dolap gibi maliyetleri en aza indirmek için ürün tedarik edeceğiniz firmalara başvuru yapabilir, raf ve dolap talebinde bulunabilirsiniz. Ürün tedarik sürecini yönetirken aynı zamanda ruhsat işlemlerini başlatmanız halinde, ürünler raflara yerleşene kadar ruhsat da elinize ulaşır ve hemen satışlara başlama imkanı elde edersiniz.

Market Açma Maliyeti Nedir, Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Yerel bir market açmanın maliyetini belirleyen en önemli etken marketin büyüklüğüdür. En az 50 bin lira ile kurulan bir markete, 1 milyon liraya kadar da masraf yapılabilir. Ayrıca bayilik alarak yapılması planlanan marketçilik de yüksek sermayeler gerektirebilir. Bu masrafları küçültmek mümkün değildir, ancak harcama üst limitini arttırmak mümkündür. Marketinize kazandırmak isteyeceğiniz yeni stantlar, ürünler, alanlar gibi ek yatırımlarla harcama limiti artabilir. Market devir yapma sürecinde de belirgin bir maliyet söz konusudur. Devir işlem bedeli, kira, depozito, yeni tabela ve bunun gibi ek gereksinimler 50 bin lirayı bulabilir.

Bayilik alarak market kurma avantajlı gibi görünse de aslına bakılırsa değildir. BİM ve benzeri büyük zincir marketlerin bayilik uygulaması söz konusu değildir. Ancak bazı firmalar bayilik ile market sektörüne girmek isteyen girişimcilere destek oluyor. Bu durum market açacak kişinin karını düşüren bir uygulamadır. Çünkü merkez firmaya uygulanan iskontolu ürün satışları, bayiliklere uygulanmaz. Merkez firma, iskontolu ürünleri şubelerine satar ve asıl karı kendisi elde eder. Dolayısıyla sermayenizi kendi market markanızı kurmak için çalıştırmanız daha iyi bir seçenektir.

Market açma maliyetini etkileyen diğer önemli faktör ise seçilen yerdir. Çok işlek, yoğun insan trafiğinin yer aldığı, yerleşim yerleri ve dükkanların bulunduğu bir konumda yüksek kira bedellerini göze almak gerekebilir. Bu tip bölgelerde birden fazla markete rastlamak da mümkündür ve bu durum ilgili bölgedeki yüksek kazanç potansiyeli konusunda bir fikir verir. Ancak bu tip bölgelerde bir market kurabilmek için hem rakip market ölçeklerine uygun bir hizmet sunmak, hem de en az 3 aylık kira bedelini karşılayabilecek kadar sermaye birikimine sahip olmak gerekebilir.

Market Açmak İçin Gerekli Yasal Belgeler ve İzinler Nelerdir?

Market açmak için gereken belgelerin tanzim edilmesi sürecinde çalıştığınızın muhasebecinin yardımları ve yönlendirmeleri oldukça önemlidir. Yönlendirmelere uygun şekilde hareket edilmesi halinde hiçbir eksik ve hatalı evrak beyanı söz konusu olmadan ruhsat başvuruları olumlu neticelenilir. Market için gereken önemli belgeler oda kaydı, ruhsat ve vergi levhasıdır. Belediyeden alınan ruhsat için bazı şartlar bağlı olunan belediyeye göre değişebilir. Mesela, güvenlik kamera şartı bunlardan biridir. Ayrıca kapalı alan veya lavabo gibi alanların limiti de değişkenlik arz edebilir. bu konuları dikkate alarak belgeleri hazırlamalısınız. İşte o belgeler…

 • Nüfus cüzdanı aslı ve sureti
 • İkametgahınızı gösterir belge
 • Sicil kaydı
 • SGK kaydını gösteren evrak
 • İtfaiye raporu
 • Oda kaydını gösteren belge
 • Kira sözleşmesi
 • Vergi belgesi
 • İşyeri planı
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • İmza sirküleri
 • Ticaret gazetesi

Market Açmak İçin Gerekli Malzemeler ve Ekipmanlar Nelerdir?

Market için gereken malzemeler içerisinde dondurucu ürünleri ve raflar, en çok maliyeti oluşturan malzemeler arasında yer alır. Bununla birlikte kasa, bilgisayar, yazıcılar, kamera sistemi, pos cihazı, barkod okuyucu, stok yönetim sistemi gibi malzeme ve yazılımlara ihtiyaç duyulur. Market büyüklüğüne göre raf ve stantlar, masa ve ayrıca kuru depolama birimleri tedarik edilmesi gerekir. eğer eve servis hizmeti verilmesi düşünülüyorsa bir minibüse de ihtiyaç duyulabilir.

Market Açmak Karlı Mı? Market Açarak Para Kazanmak

En karlı iş fikirleri içerisinde market açmak önemli bir değere sahip. Çünkü yapılan yatırımın 6 veya 8 ay gibi bir süre içerisinde amorti edilmesi mümkündür. Tabi bu zaman aralığını marketin açıldığı yer, satılan ürünler, hizmet kalitesi ve girişim sermayesi etkiler. Ancak aşağı yukarı altı ay içerisinde yatırımın geri kazanılması söz konusudur. Bu nedenle en çok tercih edilen sektörlerden biridir. Bir market açıldığında her ürün ortalama yüzde 30-50 kar elde edilir. Sigara gibi ürünlerden çok fazla kar marjı elde edilemese de uzun dönemde bu tip ürünlerden bile kar elde edildiği gözlemlenebilir.

Ortalama 300 bin lira yatırımla kurulan bir marketin günlük cirosunun en az 5 bin lira olma ihtimali gerçekleştirilemez bir seçenek değildir. Kar marjını yüzde 20 gibi mütevazi bir limitten hesap edilirse aylık kar 30 bin liradır. Yapılan yatırımın amorti edilmesine 11.ay itibari ile başlanmış olur. Yani daha marketin birinci senesi dolmadan yatırım masrafları çıkarılır, artı yönlü bir kazanç söz konusu olur. Bu tabi ki marketin bulunduğu bölgeye göre daha kısa sürede ve hızlı gerçekleşebilir. Dolayısıyla yatırımlarınızı doğru ve güvenilir bir kanalda değerlendirmek için kendi market markanızı hayata geçirmekten asla çekinmemeniz gerekir. Bu süreçte işletme deneyimi olan birisini ortak olarak seçmenizin yararı oldukça fazladır. Böylece gelir gider dengesinde hata yapmadan marketi yönetebilir, sermaye birikimi yapabilirsiniz.

Market Devir Almak

Kendi market markanızı yaratmanın en kolay yolu devren market almaktır. Çünkü kendi markanızı kurmanın birtakım zorlukları ile uğraşmak zorunda kalırsınız. Mesela; dükkan seçimi, dükkanın markete uygun şekilde onarımı, ürün tedarik süreci için firmalarla kurulması gereken iletişim ve ilk kurulum aşamasındaki diğer prosedürlerin hepsi zahmet verici bir iştir. Ayrıca yeni bir marketin müşteri kitlesinin oluşması da zaman alabilir. Devredilen market ise, bu süreçleri zaten yaşamış ve belirli bir müşteri kitlesine ulaşmış demektir. Uğraşmanız gereken tek şey ise devir teslim işlemleridir.

Market devir almanın önemli avantajından biri de ilk günden önemli cirolar elde etmek ve devir teslim masraflarını daha ilk günden elde edilen karla amorti etmeye başlamaktır. Bir başka avantaj ise, yeni kurulan bir marketle ilgili bazı endişeleriniz olabilir. Acaba ne kadar satış yapılabilir? Ne kadar müşterim olacak? Kar elde edebilecek miyim? Yatırımımı geri kazanabilecek miyim? Tüm bunlar oldukça stres yaratıcı bir durumdur. Ancak devir alınan market için bu tip endişelerin yaşanması söz konusu değildir. Çünkü devir alınacak maketin potansiyeli konusunda önemli fikirler veren verileri incelenmiş olacak. bu da, yatırımın kar edip etmeyeceği ve devrin makul olup olmadığı konusunda yeteri kadar tatmin olmanızı sağlar.

Market Devir Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Market devri konusu oldukça önemlidir. Bu konuda bilmeniz gerekenler şunlar:

 • Market devir ilanlarını inceleyin ve not edin. İlk görüştüğünüz marketin devri için anlaşma yapmayın. Araştırmayı sürdürün. Devir edilen marketler arasında karşılaştırma yapın. Eksi ve artı yönlerini belirleyin. En ideal olanı radara alın ve üzerinde daha detaylı incelemelerde bulunun.
 • Marketin cirolarını kontrol edin. Kira bedeline dikkat edin: Bir marketin kira bedeli, ciro bedelini aşıyorsa o marketten uzak durun. Ciro bedeli, kira bedelini geçiyorsa araştırmaya devam edin. Masraflar çıktıktan sonraki net kara dikkat edin.
 • İşletmede en çok satılan ürünleri tespit edin. Paylarını belirleyin. En yüksek paya sahip olan ürünlerin karlılık oranlarına dikkat edin. Sigara gibi düşük kar getiren ürünlerin en iyi satışa sahip olması sizi yanıltmasın.
 • Market devirlerinin önemli nedenleri arasında işletme sahibinin farklı işlere yatırım yapma planı veya çalışma saatlerinden dolayı bırakma istediği gibi etkenler söz konusu olur. Bu konuda da bilgi edinmeye çalışın. Etraftaki esnaftan işletme hakkında bilgi almayı unutmayın.
 • Devir edilen marketin devretme hakkını da elinizde bulundurun. Devretme hakkının alınmaması halinde ileride devredebilmek mümkün olmayabilir. Bu dezavantajı yaşamamak için devretme hakkını da almayı unutmayın.

Devir işlemleri öncesi en az bir haftalık bir gözlem yapmayı da düşünebilirsiniz. Böylece marketin müşteri potansiyeli konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayın !
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Haftalık Mail Bültenimize Abone Olun!

Girişimcilik, yatırım fırsatları ile ilgili içerikler.Spam içerik gönderilmez.

Yorumlar :

 • Henüz yorum yok.
 • Yorum ekle