Oto Yıkama Nasıl Açılır?

oto yıkama

Makale Başlıkları

Ülkemizde oto yıkama sektörü, giderek gelişen ve bu yönde verilen hizmet taleplerinin her sene artış yaşandığı bir sektördür. Düzenli artışın önemli sebeplerinden biri de her sene trafiğe katılan araç sayısının bir önceki seneye oranla istikrarlı şekilde yükselmesi. İkinci el araçların el değiştirme sayısından çok daha fazla bir şekilde sıfır araç satın alınarak, trafiğe yeni araçlar geliyor. Bu da, oto yıkama ve kuaför hizmetlerine olan talebi olumlu yönde etkiliyor. Bir oto yıkamanın kazancını belirleyici faktör elbette ki lokasyon. Ancak normal bir cadde üzerinde kurulan bir oto yıkamanın bile ayda 10 bin liradan fazla gelir elde etmesi mümkündür.

Oto Yıkama Açmadan Önce Neleri Gözden Geçirmelisiniz?

Sıranda bir oto yıkama dükkanı 10 bin lira net kazançla ideal bir gelir potasına girebilir. Ancak durum sanıldığı kadar kolay değil ve gerçekten bu sektörde çalışmaktan zevk alacaklar için iyi kazançlardan bahsedilebilir. Sektörün en önemli dezavantajı, sürekli su içerisinde olmak ve araçlarla çok yakından ilgilenmenin yarattığı zorluktur. Bununla birlikte müşteri yönetimi konusunda bazı tecrübeler gerekebilir. Çünkü artan talebi yönetme konusunda eksiklikler nedeniyle sadık bir kitleye sahip olamaz ve potansiyel yüksek kazançlar elde edilemez. Bunun için sabır, güzel karşılama, iyi personel yönetimi ve motivasyon arttırma becerilerinizi geliştirmeye odaklanmalısınız.

Oto yıkama dükkanı açmadan önce farklı yerlerdeki oto yıkama hizmetlerini de incelemenin faydası var. Böylece sektörle ilgili müşteri kitlesini ölçebilir, işle alakalı yönleri kendiniz analiz edebilirsiniz. Öyle oto yıkama noktaları var ki yoğunluk nedeniyle ileri tarihli zamana randevu verebiliyor ve acelesi olan müşterilerin araçlarını ise almıyor. Bazı lokasyonlar ise anında yıkama hizmeti sunuyor ve bu süreçte araç sahibini bekleme salonlarında misafir ederek ücretsiz çay, kahve ve dergi gibi hizmetler sunuyor. Oto yıkama hizmetleri ile alakalı farklı yaklaşımları görmeniz kafanızdaki yıkama dükkanını oluşturmanız açısından elzemdir. Özellikle birden fazla oto yıkamacının olduğu bir konuma dükkan açmayı düşünüyorsanız, rakiplerinizde farklı davranmak ve farklı şeyler yapmak durumundasınız.

Bir oto yıkama dükkanı açma sürecinin en zor noktalarından biri, dükkan seçimidir. Öncelikle iyi işler yapabilmek için trafik akışının olduğu caddeler üzerinde oto yıkama açmanın önemi büyük. Ancak bu tür yerlerde uygun dükkan bulmak bazen zordur. Çünkü hem birden fazla arabanın sığabileceği bir alanın olması hem de yıkanan arabaların park edilebileceği yeterli alanın yer alması gerekir. Ayrıca apartman altı gibi noktalarda açılmak istenen bir dükkan için bina sakinlerinden muvafakatname alınması da icap eder. Bu sektörde önemli bir konu da personel teminidir. Yeteri kadar tatmin edilemeyen personelin işi bırakması mümkündür ve bu da işlerin aksamasına neden olur. Bir personelin gösterdiği çabaya göre ödüllendirilmesi halinde çok daha verimli çalışması söz konusudur. Dolayısıyla personel masraflarını bahane ederek çalışanın gelirini düşük tutmaya çalışmanın faturası iş akışının bozulması olarak dönecektir.

Oto Yıkama Açma Maliyeti Nedir, Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Oto yıkama dükkanı açmak için en az 50 bin liralık bir masraf yapmak gerekir. Bazı kişiler tarafından bir oto yıkama için gereken masrafın 15-20 bin arasında olduğu söyleniyor. Ancak bu rakamların gerçeği yansıtmadığını ifade edelim. Çünkü en az iki personele gereksinim vardır. Dükkanın kurulduğu mekana göre değişmekle birlikte dükkan kirası en az 3 bin lira civarında olur. Çünkü klasik bir dükkan değil, iki üç arabanın sığabileceği büyüklüğe sahip bir dükkandan bahsediyoruz. Ayrıca malzemelerin de birinci sınıf olmasına dikkat edilmesi lazımdır. Ucuz, ruhsatsız ve kalitesiz oto yıkama ürünlerinin kullanımı halinde araçların boyasına zarar verme ihtimaliniz artar. Bu da, müşterilerle sorun yaşamanıza ve müşteri kaybetmenize neden olur. Bu sektörde ise ilk gelen müşterinin ikinci ve üçüncü kez gelmesi için karşılama çok önemlidir. Ayrıca arabasına gösterilen özene ikna olmayan müşteri asla oto yıkama dükkanınıza gelmez ve dükkanı tavsiye etmez. Bu nedenle iyi malzeme kullanmak, kokulara yer vermek, itina ile temizlik yapmak müşteri kazanmayı sağlayan önemli etkendir.

Oto yıkama dükkanında eşsiz bir hizmet vermeyi düşünenlerin en az 50 bin, üst limit olarak ise 150 bin lirayı gözden çıkarmaları kaçınılmazdır. Masraf veya harcanan para miktarı çok gibi gözükse de, müşteri memnuniyeti ve hizmet kapsamı da yapılan harcamalara göre şekilleneceğinden önemli karlar elde edeceğinizi asla unutmayın. Özellikle bir oto sanayide veya buraya yakın bir konumda oto yıkama dükkanı açanların kazançları aylık 50 bin liradan fazla olabilir. Bu net kar olarak haneye yazılırken ilgili yerlerdeki bir dükkan kirasının da 10 bin lira gibi maliyete sahip olması mümkündür. Bazı oto sanayilerdeki iş yoğunluğu durumuna göre dükkan kiraları da artabilir.

Oto Yıkama İçin Gerekli Yasal Belgeler ve İzinler Nelerdir?

Oto yıkama dükkanı için talep edilen belgelerle alakalı net bilgi belediyeden alınabilir. Bu konuda birçok yanlış bilgi ve algı ortalıklarda dolaşıyor. Oto yıkama dükkanlarına ruhsat sağlanmadığı veya şebeke suyu verilmediği gibi hususlar söz konusu. Bu bilgiler doğru değildir. Oto yıkama dükkanına taşıma su sağlamak sizin tercihinize kalan bir durumdur. Ancak şebeke suyu kullanamama gibi bir hususta kısıtlama yoktur. Dolayısıyla dükkan açmak için belediyenin ilgili memurlarına müracaat ettiğiniz zaman talep edilen belgeler şunlardır:

 • Nüfus sureti aslı ve fotokopisi
 • SGK bildirgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İkametgah
 • İtfaiye raporu
 • Sicil kaygı belgesi
 • Oda faaliyet belgesi
 • Eğer apartman altı dükkan ise binada yaşayanların onayını gösterir belge
 • Kira sözleşmesi
 • İşyeri krokisi

Bunların haricinde bir belge talebi söz konusu değildir. Ancak bazı belediyelerde güvenlik sistemleri veya daha farklı şeyler talep edilebilir. Ufak detaylar, belediyeden belediyeye değişkenlik gösterebilir.

Oto Yıkama Açmak İçin Gerekli Malzemeler ve Ekipmanlar Nelerdir?

Oto yıkama denilince sadece araçların yıkanmasını kapsayan bir hizmetten bahsedilmez. Oto kuaför hizmetleri de ifade edilen terimin içerisindedir. Bir oto yıkama gelirlerinin önemli kalemleri arasında kuaförlük hizmetleri yer alır. İç temizlik, koltuk yıkama, koku giderme, parlatma ve cilalama, motor temizliği gibi kalemlerden önemli gelirler elde edilir. Bu hizmetlerin gideri çok ufakken yarım saatlik bir oto koltuk temizliğinden 100-150 lira kazanılması mümkündür. Tabi bu temizlik sürecinin iyi olmasını sağlayan ekipman ve temizlik malzemelerinin iyi olmasına dikkat edilmesi gerekir. Oto yıkama aracının muhtemel maliyeti 10-12 bin lira arasındadır. daha düşük maliyetlerle satılan bir yıkama aracını uzun süre kullanmak mümkün olmaz. Verimlilik düşük olacağı için müşteri memnuniyetine de olumsuz etki eder. Bir oto yıkamada olması gereken malzemeler şöyle:

 • Yüksek verimlilik sağlayan bir yıkama makinesi
 • Köpük yapan ve püskürten makine
 • Koltuk kurutma cihazı
 • Koltuk yıkama makinesi
 • Bez sıkma aracı
 • Temizlik tabancası
 • Cila makinesi
 • Lastikler için parlatıcı araç
 • Jant temizlik malzemeleri
 • Parfüm
 • Torpidolar için özel temizleme solüsyonları
 • Bezler ve fısfıs gibi yardımcı elemanlar

Verilecek hizmet çeşitliliğine göre daha farklı malzeme birimleri de gerekebilir. Örneğin bekleme salonu olan bir oto yıkamada çay ve kahve servis makinesi gerekebilir. Ayrıca televizyon, ses sistemi de hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetini arttırmak açısından temin edilmesi gerekenler arasında yer alabilir. Güvenlik sistemleri de ekstra yer verilebilecek cihazlardan biridir.

Oto Yıkama Açmak Karlı Mı? Oto Yıkama Açarak Para Kazanmak

Oto yıkama dükkanı açmak karlı olmasa birçok yerde onca dükkanın olması düşünülemezdi. Özellikle bazı noktalardaki güçlü talep nedeniyle birden fazla oto yıkama dükkanını yan yana görmeniz mümkündür. Mesela İstanbul Beşiktaş’ta yan yana dizilen oto yıkama dükkanlarını görebilir, her birinin de yoğun çalıştığına tanıklık edebilirsiniz. Dolayısıyla bir yerde birden fazla dükkanın yer alamsı oranın talep gücüne işaret edebilir ve ilgili yerde dükkan açmayı düşünebilirsiniz. Ancak bu tip yerlerde dükkan bulmak hem zordur hem de kiraları yüksek olabilir.

Oto yıkama dükkanı açarak kar etmek için müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Personelin temizliği bir aracı teslim etmeden önce bizzat kontrol etmeniz gerekir. Çünkü müşteri gördüğü eksikliği veya hoşnut olması halinde ikinci kez dükkanınıza gelmeyebilir. Bu ise sadık kitle elde etmenizi zorlaştırır. Karlılığınızı azaltır. Müşteri memnuniyetini sağlama konusunda başarılı olursanız, en az 10 bin liralık net karla iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca farklı hizmetler, yenilikçi yaklaşımlar, kampanya ve iyi tanıtımlarla müşteri kitlenizi genişleterek, her ay ve sene karlılığınızı daha yukarılara çıkarma şansınız olabilir.

Oto Yıkama Devir Almak

Öncelikle şunu ifade edelim. Devren oto yıkama işlemlerinde talep edilen 300 bin gibi fiyatlar, oto yıkama dükkanı için pek de gerçekçi değildir. Gerçekten de bu tür bedeller isteyenler var. Halbuki bir oto yıkama dükkanını sıfırdan kurmanız halinde masrafınız 50 bin civarındadır. Tabi bazı oto dükkanları gerçekten de çok kazanıyor olabilir ve bu nedenle de yüksek devir bedelleri talep edilebilir. Bunları analiz ederek ve araştırarak ayrıca değerlendirmek gerekir. Özellikle iyi bir kronumda olan dükkanın kısa sürede 300 bini çıkarıyor olması devir işlemini mantıklı hale getirebilir. Bu hususta bir diğer nokta da, devir işlemi sayesinde ilk kurulum aşamasındaki prosedürlerle uğraşmak durumunda kalmadan kısa bir devir teslim işlemi sonrası çalışmaya start vermenizdir. Ayrıca müşteri oluşması için bekleme süreci de yaşanmaz. Doğrudan para kazanmaya başlanılabilir. Dolayısıyla avantajlı olan devralma konusunda dükkan potansiyeli ölçerek karar vermenin önemi büyüktür. İyi iş yapan, marka memnuniyeti sağlamış bir dükkanı almak iyi karar olabilir. Bir de bayilik veren oto yıkama markalarının olduğunu da bilmelisiniz. Bu firmalar, personel eğitimi ve hatta oto yıkama dükkanı açacak kişiye işletme eğitimleri vererek sektör konusundaki deneyimlerini bayileri ile paylaşır. Üstelik bazı bayilere müdür ataması yaparak, işletme ile alakalı tüm sorumluluğun üzerinden alınmasını sağlayabilir. Yine de karınızı bu tür firmalarla bölüşmek zorunda olduğunuz için iyi bir konumda açmadığınız dükkandan elde edilen gelirin azalması ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ülkemizde oto yıkama bayi ağı çok yaygın değil ve genel olarak şahsı girişimlerin sayısı yüksektir. Sonuç olarak gelişen ve büyüyen bir sektör olan oto yıkama alanında en az 10 bin liralık net gelir sağlamanız mümkündür. Müşteri memnuniyeti, iyi ekipman ve yardımcı ürünlerle başarılı bir girişime imza atabilir, yüksek kazançların kapısını aralayabilirsiniz.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayın !
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Haftalık Mail Bültenimize Abone Olun!

Girişimcilik, yatırım fırsatları ile ilgili içerikler.Spam içerik gönderilmez.

Yorumlar :

 • Henüz yorum yok.
 • Yorum ekle