Pastane Nasıl Açılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

pastanenasilacilir

Makale Başlıkları

Türk mutfak kültürünün olmazsa olmazı unlu mamul ve pasta çeşitlerine yönelik büyük ilgisi ve yeteneği olan kişilerin pastane açma konusundaki hayalleri oldukça yerindedir. Hatta daha önce yaptığı bir pasta veya unlu mamulden dolayı ödül kazanmış bir kişinin pastane açma konusundaki motivasyonu çok yüksek olabilir. Bu tür yeteneğin belirli bir çevreye hizmet vermesi yerine, daha fazla kişiye ulaştırılarak değerlendirmesi yönünde adım atılması çok iyi bir tercih. Ancak pasta yapmak ile pastane açmak ve bunu yönetmek arasında büyük farklar var. Yine de, ilk aşamaları başarı ile geçtikten sonra en çok dikkat edilen lezzet ve kalitenin yerinde olması, pastanenin fonemen mekanlardan biri haline gelmesi için en önemli husus.

Pastanecilik karlı bir iş modeli mi?

Öncelikle şunu ifade edelim. 2018’de yapılan bir dizi araştırma raporu var. Bu rapora göre, küçük modelli işletmelerden en çok büyüyen kesimin unlu mamul ve pastacılık sektörü olduğu kayıt edilmiş durumda. Bunun nedeni, ülkemizin pasta ve unlu mamul geleneğinin oldukça oturmuş olması ve hemen hemen herkesin damağına hitap eden lezzetlerden oluşan bir mutfağın söz konusu olmasıdır. Ancak burada başarı getiren bir hususun da altını çizmek gerekir: o da, lezzetli pasta ve kurabiyeler yapabilmek. Bu da, yetenekli bir usta ile çalışmakla mümkün olabilir. Ya da, kendi yeteneğiniz ve ustalık becerilerinizle gerçekleşebilir.

Pastane nasıl açılır?

Ülkemizde değişik pastane konseptleri var. Son dönemlerde çok daha sık rastlanılan kafe pastane modeli revaçta. Bu tip pastaneler hem kahvaltı imkanı sunar hem de pasta ve unlu mamullerden farklı menüleri ile hizmet verir. Dolayısıyla ne tür bir pastane açmanız gerektiğine yönelik kararı doğru bir şekilde vermelisiniz. Geleneksel bir modeli benimseyip, pasta ve pasta çeşitleri haricinde bir satış yapmama fikri veya daha yaratıcı bir pastane fikri ile de plan yapılabilir.  Buna en iyi şekilde karar verebilmek adına pastanenin açılacağı bölgedeki talebin ne olduğunu iyi anlamak gerekir. Eğer bir market tarafından vegan unlu mamuller veya geleneksel ürünler çok uygun fiyattan satışa sunuluyorsa, rekabet etmek zorlaşabilir. Bu tip kriterleri dikkate alarak, hangi bölgede hangi tip ürünlere yönelmeniz gerektiğini çok iyi anlamalısınız.

1- İş planı hazırlayın.

Hayalleri ertelemenin ve vazgeçmenin en büyük nedenlerinden biri plansızlık. İnsan, ileriye dönük hayallerini hayata geçirme noktasında oldukça kaygılı ve endişeli bir ruh haline bürünür. İleriye dönük yapılacakların başarı veya başarısızlıkla sonuçlanma ihtimalini bile düşünmek, insanı yorar ve meçhul bir durumla ilgili olumsuz düşüncelerin artması ile yapılacak işten vazgeçilir. Ancak plan yapan insan için düşüncenin dağılması mümkün olmaz ve ileriye dönük karamsarlık oluşmaz. Her şey, daha net görünür ve olası risklere karşı yapılabilecekler belirli olduğundan dolayı motivasyon düşüklüğü de yaşanmaz. Pastane açarken de planlı hareket edilmesinin gerekliliği işi sonuçlandırma noktasında büyük bir mesafe kat etmek. Bu bakımdan, kurumsal kimlikten, pastane modeline, dekorasyon tasarımına, satılacak ürünlere, bunların fiyatlarına, konsepte, pastane bölgesine ve finansa ilgili plana yer verilmeden hareket edilmesi asla doğru değildir.

2- Sermayenizi ortaya koyun.

Ne kadar sermayeye ihtiyacınızın olduğuna yönelik fikri plan yaparak ulaşmanız mümkündür. Ortaya konulması gereken sermayenin üzerinde bir birikime ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Çünkü her planda, bir tutarsızlık ve hata payının olması mümkün. Sizin fark edemediğiniz ve gözden kaçırdığınız masrafların çıkma ihtimali yüzde yüzdür. Ancak plan üzerinde ne kadar fazla mesai yapılırsa, sürpriz masrafın çıkma ihtimali de o kadar düşer. Kendi birikimiz ve kredi alternatiflerini değerlendirmekle beraber, KOSGEB desteklerini de asla ihmal etmeyin. Böylece, kuruluş aşamasındaki masrafları olabildiğince azaltabilir ve köşeye risk sermayesi koyma şansınız yükselir. Bununla ilgili yol haritasına ayrıca çalışmak ve finansal yönetimle alakalı bir yıllık olası harcamaları çıkarmak önem ifade eder.

3- Pastane bölgesini belirleyin.

Üzerinde ayrıca durmanız gereken en hassas konulardan biri pastane bölgesi. Bu türden işletmelerin çok iyi yerlere konumlanması halinde, başarı şansları oldukça yüksek. Ancak malzeme kalitesi ve çıkarılan ürünlerin lezzetinin iyi olduğunu düşündüğümüz zaman böyle bir kanaate sahip olunabilir. Yoksa, lezzet konusunda sınıfta kalan ürünleri nedeniyle tercih edilmeyen bir mekanın çok işlek bir noktada yer almasının önemi yok. Üstelik bazı mekanların yerinin çok iyi olmamasına rağmen lezzeti ile meşhur olduğundan dolayı sadık bir kitleye sahip olduğu gerçeğini de unutmamak gerekir. Dolayısıyla, bütçenize en uygun yer seçimi konusunda dikkatli davranmaya çalışın. İnsan trafiğinin yüksek olduğu, kolay ulaşılabilir bir mekan işinizi tanıtmanızı ve lezzetlerinizi yaymanızı kolay kılabilir.

4- Yasal mevzuat ve yönetmeliklere hakim olun.

Pastane sahibi olmak mesuliyet gerektiren bir konu. Ürünlerin kalitesini oluşturmak için sadece lezzetine dikkat etmek yeterli değil. Hijyenik bir ortamda yapılması gereken ürünlerde ayrıca kullanılan malzeme kalitesine de önem verilmesinin önemi büyük. Bu konularda, dikkatli olmayan ve hassasiyet göstermeyen işletme sahiplerinin denetimler sonucunda cezaya çarptırılmaları söz konusu olabilir. Bu nedenle, pastanenin kurulmasından bir ay sonra Toplum Sağlık Merkezi’ni aramak suretiyle denetim talebinizi iletmeniz ve pastane ile alakalı varsa sorunları tespit etme noktasında yardımcı olmalarını bildirmeniz gerekir.

5- Personel çalışma talimatı oluşturun.

Pastane için en önemli detaylardan biri personel. Eğer doğru personel ile çalışmazsanız, denetimlerden başarılı şekilde çıkma şansınız olmaz. İmalathane ile servis yapacak eleman arasında fark vardır. Pasta imalatında çalışacak personelin hijyenine çok daha dikkat etmesi ve mutfak düzenini bilmesi gerekir. Bunun için birtakım talimatname hazırlamak suretiyle uyulması gereken kuralları, bir kurum kültürü haline dönüştürme noktasında kesin davranmalısınız. Hataya ve kazaya yer vermeden, gıda güvenliğini sağlama noktasında arzulu ve çalışkan kişileri istihdam ederek, pastane kalitenizi sağlama yolunda önemli bir adım atabilirsiniz. Ancak düzene, hijyene ve imalathanede olması gereken disipline uymayan kişilerle çalışıldığı zaman gıda zehirlenmelerinden, mikrop ve böcek üreten imalathaneye kadar bir dizi sıkıntıların yaşanması mümkün hale gelir. Bu da, pastanenin tercih edilmesini engeller ve iflasa sürekler. Son olarak şunu not edelim: klasik bir pastane modeli ile tutunmak mümkün. Ancak bunun için lezzete ve kaliteye ayrıca önem verilmesi lazım. Hem buna dikkat edip, hem de rakiplerinizden çok daha farklı tatlı ürünleri ile menünüzü zenginleştirmeyi başarabilirseniz, tanıtımınızın başarılı olmasını sağlarsınız. İnsanlar, farklı şeyleri tatmayı ve denemeyi oldukça sever. Türk damak zevkine uygun farklı dünyaların tatlıları ile vitrini süslemeniz, sizi ayrıcalıklı bir pastaneye dönüştürür. Hem lezzet hem de geniş menü yelpazenizle rakiplerin önüne geçilmesi ile markanızın tanınırlık ve bilinirliği artar. Pazarlama çalışmalarınızın faydasını ve etkisini görürsünüz. Doğru fiyatlandırma ile de bölgenizin en çok tercih edilen pastanesi olma yolunda önemli mesafe kat edebilirsiniz. Ancak bunların hepsinden öte bir konu var. Hijyen… Bunu kurum kültürü olarak yansıtma becerisini göstermeniz halinde, başarılı olmamak için hiçbir neden ve etken kalmaz. Çünkü her şeyden çok daha değerli olan sağlık ve mutluluktur.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayın !
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Haftalık Mail Bültenimize Abone Olun!

Girişimcilik, yatırım fırsatları ile ilgili içerikler.Spam içerik gönderilmez.

Yorumlar :

  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle

    Blog'tan İçerikler