Restoran Nasıl Açılır?

rastoran nasıl açılır

Makale Başlıkları

Restoran açmak, hem hizmet hem de gıda sektöründe değerlendiren her dönemin en popüler girişimleri arasında yer alır. Yatırımcısına ciddi kazançlar sağlayan restoranlar kurumsallaşarak zincir restoran markası haline de dönüşebilir. Elbette böyle bir durumun herkes için mümkün olması söz konusu olmasa da her girişimci; ciddi adımlar atarak, doğru kararlar vererek ve vizyoncu bir yaklaşımla başarılı olmuş restoran markası yaratabilir. Bu bakımdan restoran nasıl açılır konusunda detaylı bir çalışma ile merak edilenleri derledik.

Restoran Açmak İstiyorum: Gerçekten Doğru Yerde Misin?

Herkes kendi işinin sahibi olmayı hayal edebilir. Ancak bunun mevcut tam zamanlı işinize harcadığınız zaman ve emekten daha fazlasını gerektirdiğini pek çok kişi ıskalar. Yani bir iş kurmak için sadece sermayenizin olması yeterli değildir. Ayrıca çevik denilen bir irade, sabır ve iş yönetim becerilerine de sahip olunması şarttır. Mesela, basit ve bir mahalle arasında kurulacak yemek salonunda bile birden fazla iş yükü, meşgale ve uğraş vardır. Bir üst sınıfı hedefleyerek, güzel bir lokasyonda açılacak restoranın iş yükü konusunda daha fazla mesai harcanmayı göze almak gerekir.

Restoran açmak, sadece menü çıkarılıp, bunların müşterilere sunulduğu basit bir al-ver süreci değildir. Gıda güvenliğinden, reklam ve halkla ilişkilere, müşteri şikayetlerinden rakip analizlerine kadar birçok konu ile ilgilenmenizi gerektirebilir. En azından ilk 5 yıllık dönemde hemen hemen birden fazla işin takipçisi bizzat girişimci veya restoran sahibidir. Dolayısıyla restoran açmak istiyorum derken bu işin menü hazırlamakla sınırlı olmadığını ve mesai konusunda yoğun bir çalışma gerektirdiğini bilerek yatırımlarınızı değerlendirin.

Restoran Açma Maliyeti Nedir, Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Restoran maliyeti, birçok değişkene bağlı şekilde farklılaşabilir. Mahallelerde bulunan lokanta tipi restoranlar için 50-75 bin liranın gözden çıkarılması gerekirken, lüks semt ve caddelerde açılması planlanan bir restoran için 100-500 bin liranın gözden çıkarılabilir. Restoran açma maliyetinin üst limiti söz konusu değildir.

Seçilen konsept ve lokasyona göre maliyetler ciddi farklar ifade eder. Sadece paket servis konseptine sahip bir restoran için daha düşük bütçe ile açılış yapmak mümkündür. Bu tip restoranlar, büfe sınıfına giren ve küçük yatırımcıların ilgilendikleri girişimlerdir. Ayrıca restoran maliyetini ciddi oranda etkileyen hususlardan biri dükkan kira ve satın alma ücretidir. Bu konuda en çok tercih edilen yöntem bir veya iki yıllık sözleşmelerle yapılan kiralamalardır. EN azından bir yıllık kira bedelini hesap ederek, dükkan seçimi yapmanın önemi büyüktür.

Restoran açma maliyeti üzerinde etkili diğer bir konu da bayilik sistemidir. Güvenilir bir marka ile yola çıkmak isteyen girişimcilerin işi daha kolay olurken, bayilik maliyet ve masraflarını hesap etmeleri gerekir. Bayilik masrafı, markadan markaya ciddi farklılıklar içerir. Bu tip bir restoran girişimin seçilmesinin en önemli nedeni hem menü hem fiyat hem de belirli bir pazara zaten hitap eden bir markanın çatısı altında bulunmanın sağlayacağı doğrudan getirilerdir. Ancak hangi marka bayiliği alınırsa alınsın gelirlerin gideri karşılamaması halinde başarısız olmak mümkündür. 

Butik veya değişik konseptlere sahip restoran fikirleri ile ortaya çıkmanın birtakım avantajları vardır. En önemli avantajı, butik restoranların sosyal medyada daha fazla dikkat çekmesi, paylaşılması ve bir kült haline dönüşerek, kısa sürede yaygınlaşmasıdır. Fikrin maliyetine göre butik restoran maliyetleri de değişkenlik gösterebilir. Mesela; sadece kitap, yazı ve eskitme mobilyalarla kurulu bir restoranın maliyeti 50 bin veya daha az olabilir.  butik restoran seven kitle tarafından

Restoran Açmak İçin Gerekli Yasal Belgeler ve İzinler Nelerdir?

Restoran, hizmet ve gıda sektöründe değerlendirilen bir girişimdir. Bu nedenle Ticaret Bakanlığı ile birlikte Tarım ve Gıda Bakanlığı tarafından da denetlenebilir. Ayrıca bağlı bulunduğu belediyenin de restoranları denetleme yetkileri vardır. İşin sıkı tutulmasının sebebi insan sağlığını doğrudan etkileyen bir sektörün içerisinde yer alınmasıdır. Bu bakımdan hem resmi evrakların her zaman tam olmasına hem de restoran düzeninin sağlık kriterlerine ve standartlarına uygun olmasına ehemmiyet verilmesi gerekir. Restoran açmak için gerekli yasal belgeler şunlardır: 

 • Vergi dairesinden alınan vergi levhası
 • Kurumun SGK girişinin yapılması ve bununla ilgili bildirim
 • Ticari sicil kaydını gösteren evrak
 • İlgili odaya kayıt yapılması ve kayıt belgesinin temin edilmesi
 • Faaliyet iznine yönelik alınan belge
 • İtfaiye tarafından restorana verilen uygunluk belgesi
 • Sicil kaydı
 • İmza sirküleri

Yukarıdaki belge ve izinler belediyeler tarafından talep edilen evrakları ifade eder. bu evraklara ek olarak istenen değişik belgeler de olabilir. Bağlı olunan belediyeye göre bazı evraklarda değişkenlik söz konusu olabilir. Ancak genel olarak tamamlanması istenen evrakların listesi yukarıdaki gibidir. Bu evraklarda hiçbir eksiklik olmaması, restoran faaliyetlerinin aksamaması açısından önemlidir.

Restoran Açmak için Kredi ve Hibe Alınabilir Mi?

Restoran maliyetlerini en aza indirmenin ve farklı finansman kaynakları ile girişimi amorti ettirmenin en iyi yollarından biri hibelerden yararlanmaktır. Bunun için KOSGEB destekleri, devlet tarafından planlanan ve “Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” ismiyle yeme-içme sınıfındaki girişimleri desteklemeyi amaçlayan bir hibe programıdır. Oldukça geniş kapsamlı bir programı ifade eden KOSGEB yeme-içme sektörü destekleri, 6 farklı NACE kodları dikkate alınarak verilir. Bu kodların her biri, ülkemizdeki yeme-içme sektöründeki farklı yaklaşımları tanımlar. Dolayısıyla pastane, tatlı ve paket servis konseptine sahip restoranlardan, farklı ülke lezzetlerini sunan veya sadece fastfood satışı yapılan restoran tiplerine kadar her restorana önemli katkılar var.

KOSGEB hibelerinden yararlanabilmek için eğitim programına kayıt olmanız gerekir. Uzaktan eğitim modeline uygun kursları bitirdikten sonra yapılan online sınav sonrası “KOSGEB Girişimci Belgesi” verilir. Bu belge, KOSGEB desteklerinden yararlanabilmeniz için istenen bir sertifikadır. Sadece bir ay gibi kısa bir süre içerisinde belgenin alınması mümkündür. Eğitime başvuru yapabilmek için KOSGEB resmi sitesini ziyaret etmeniz ve kaydınızı yapmanız yeterlidir. Şunu da not edelim: Eğitim sonrası, hibe başvuru hakkı kazanılır. Her girişimciye bir danışman atanır ve bu danışman aracılığı ile hangi belgelerin toplanması gerektiği belirtilir. Ancak öncesinde kendi sermayenizle restoranı kurmalısınız. Girişimi faaliyete geçirmeden veya girişimi faaliyete geçirmek için hibe desteklerinden yararlanma söz konusu değildir. Faaliyete geçen işletmenin kuruluşu ile alakalı masrafları karşılanır.

Restoran İçin Gerekli Malzemeler ve Ekipmanlar Nelerdir?

Bir restoran için en önemli konulardan biri, malzeme ve ekipmanların tedarik sürecidir. Bu süreçte, mutfak planına uygun olarak malzeme seçimi gereklidir. Malzeme ve teçhizat sayısı gibi konuları restoran büyüklüğü gibi değişkenler etkilese de genel olarak şu başlıklar altında değerlendirilebilir: depolama birimi, ön hazırlık süreci, pişirme ve servis üniteleri, en son aşama olarak bulaşık malzemeleri.

Depolama için öne çıkan malzemelerin başında dondurucular yer alır. Özellikle et ve et ürünleri stoklama ihtiyacı olan bir restoranda dondurucunun önemi büyüktür. Bunun haricinde kuru malzemenin muhafaza edilmesini sağlayan kap ve gereçler de tedarik edilmelidir. Hazırlık aşaması için gereken malzemelerin başında tezgah malzemeleri bulunur. Yağ tutucular, bıçaklar, raflar, et doğrama kütükleri gibi ekipmanlara ihtiyaç duyulabilir. Pişirme ünitesinin en önemli elemanı ocaklardır. Restoranda servis edilen menülere göre bir veya daha fazla ocağa ihtiyaç duyulabilir. Izgara ocakları, benmari usulü pişirme yapan ocaklar gerekebilir. Servis aşamasında ise küvetler ve kevgir gibi restoranda ihtiyaç duyulabilen her çeşit çelik setlerin tedarik edilebilir.

Restoranın mutfak bölümündeki ihtiyacının yanı sıra müşterilerin yer alacağı alanın dekoru için de çalışma yapılması önemlidir. Sıradan bir dekorasyona sahip restoranlar, müşteriler için cazip olmadığından sadık bir kitleye hitap etmekte güçlük çekilebilir. Elbette bu konuda restoranın amacı ve hedefleri de gözetilerek bir planlama yapılabilir. Ancak müşterilerin kendilerini çok rahat hissedecekleri bir planlama için özel mimari efektler, objeler, çiçekler ve tablolara ihtiyaç duyulabilir. Masa ve sandalye seçimi bile restoranın hedeflerine göre farklılık içerebilir.

Alkollü Restoran Açmak İçin Ruhsat Nasıl Alınır?

Alkollü restoran genel bir restoran sınıfından ayrılır ve bu nedenle de ruhsat işlemlerinde değişkenlik içerir. Böyle bir restoran kurulumu için ilgili bölgedeki en büyük mülki amir görevlendirilir. Bu amir tarafından yetkilendirilen polis veya yerine göre jandarma ekiplerince yapılan tahkikat, araştırma ve soruşturma neticesinde mülki amire sunulan rapor sonucu izin belgesi çıkarılabilir. Bu durum her noktada açılacak alkollü restoran için geçerlidir. Dernek, vakıf veya kamu kurumları niteliği taşıyan meslek odaları veya sendika gibi yerlerin işletecekleri alkollü restoranlarda da mülki amir izni aranır.

Alkollü restoran açmak isteyen gerçek kişi tarafından bölgenin en süt mülki amirliğine dilekçe yazarak başvuru işlemleri başlatılabilir. Bu aşamada talep edilen belgelerin de dilekçe ile sunulmalıdır. Belgeler arasında şunlar yer alır:

 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı
 • İkamet ettiği yeri gösteren ikametgah
 • Sağlık raporları
 • Sicil kaydı
 • İki adet fotoğraf

Ayrıca kuruluş ilanı da talep edilen belgeler arasında yer alır. Yönetim kurulunun yetki verdiği bir kişi varsa bu kişiye yetki verildiğini gösterir belgenin de evraklar içerisinde olması gerekir. Alkollü restorandan sorumlu veya işletmeyi yapacak kişiyle alakalı yönetim kararı belgesi de talep edilen evraklar arasında bulunur. Ayrıca şyeri ile alakalı belgeler de tamamlanmalıdır. Bu bakımdan işyeri için talep edilen belgeler arasında kira kontratı, kiralık değilse tapu senedi sureti teslim edilmelidir.

Restoran Açmak Karlı Mı? Restoran Açarak Para Kazanmak

Yatırımcılar, birikimlerini değerlendirdikleri alanlardan biri de restoranlardır. Bunun nedeni ise dışarıda yeme kültürünün her geçen gün yaygınlık kazanması ve bu yöndeki talebi karşılayan restoranların kazançlarını katlamasıdır. Bu noktada zincir restoran markalarının sayısı artmaya başladığını ve yeni markaların da doğduğuna dikkat çekerek sektörün geleceği hakkında fikir sahibi olunabilir. Dolayısıyla ufak çaplı da olsa bir restorandan en az aylık 10-50 bin değerinde kazanç elde edebilmek mümkündür.

Restoran Devir Alırken Yapılması Gerekenler

Hızlı şekilde restorana sahip olup, bir an önce işletmeye başlamanın en kolay yolu devir avantajından yararlanmaktır. Ancak bunu yaparken zararlı çıkmamak için bazı kriterler açısından değerlendirme yapmalısınız. İlk olarak sermayenizi kontrol etmelisiniz. Devren restoran için istenilen bedeli karşıladıktan sonra halen elinizde bir sermayenizin olması gerekir. İkinci konu ise lokasyon. Restoranın bulunduğu yerdeki müşteri kitlesini takip için en az bir hafta gözlem yapmalısınız. En önemli konu ise aylık net kazancı sorgulamanız. Birçok devir yapan işletmeci yaptığı cirodan kar gibi bahsederek karşı tarafın yanılmasına neden olabilir. 100 bin liralık ciro yapan bir restoran cazip gelebilir, ancak masrafları düşünülünce elde kalan 5 bin lira net kar, devir bedeli için istenen ücrete değmeyebilir. Son olarak işletme sahibinin devir nedenini öğrenmelisiniz. Bazı nedenler mantıklı iken, bazı devretme sebepleri manipüle etmek amacı taşıyabilir.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayın !
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Haftalık Mail Bültenimize Abone Olun!

Girişimcilik, yatırım fırsatları ile ilgili içerikler.Spam içerik gönderilmez.

Yorumlar :

 • Henüz yorum yok.
 • Yorum ekle