Tekel Bayi Nasıl Açılır?

tekel

Makale Başlıkları

Tütün ve alkol satışı yapmak için açılan tekel bayi için son dönemlerde alınan kararlar, birçoklarını bu işe girip girmeme konusunda kuşkuda bırakıyor. Alkol Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yayınlanan yetkili bayilerin alkol satışlarında uyması gereken bazı esaslar veya kurallar, büyük küçük her tekel bayisini ilgilendiren bir konudur. İlgili yönetmelikteki kurallara uyulmaması halinde ciddi zararlarla karşılaşılması mümkündür. Önceki uygulamalarda, gece ikiye kadar alkol satışı yapabilen bayiler, güncellenen uygulama ile akşam saat ondan sonra alkol satışı yapamıyor. Bu kurala uymayan ve uymadığı tespit edilen bayilere 50 bin lira veya 50 bin üzeri para cezası kesilebilir. Ayrıca tekel bayisinin ruhsat iptali gibi birden fazla ceza ve yaptırım da uygulanabilir.

Tekel bayi açmadan önce uyulması gereken kuralların bilinmesi oldukça fayda vardır. Aksi durumda herhangi bir cezadan dolayı iflas edebilir ve tekel bayi için ödenen maliyet nedeniyle önemli bir zarar etmiş olursunuz. Ayrıca tekel bayi işletmenin getirdiği birtakım zorluklar da söz konusudur. Akşam vakitlerine kadar süren mesaiye uyum sağlayabilmek için en az iki kişi tarafından işletilen bir tekel bayi kurmalısınız. Yine en çok merak edilen konu da şudur: Saat ondan sonra yasaklanan alkol satışı nedeniyle alkol satış miktarlarında bir düşüş oldu mu? Kısmen de olsa bir düşüş söz konusudur. ancak bu durum tekel bayi karlarına çok fazla yansımadı. Özellikle doğru konumda açılan yerlerdeki satışlar önceki satışlarla hemen hemen aynıdır. Sadece alkol satışlarının yaşandığı yoğun saatlerde bir değişiklik söz konusu oldu.

Tekel Bayi Açmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Sürekli düzenleme ve yeni yaptırımların söz konusu olduğu bir alanda faaliyet gösterirken yeni değişikliklere hızlıca adapte olmaya hazırlanmalısınız. Getirilen yeni kurallara uymamanız halinde ruhsat iptaline ve para cezasına varan cezalarla karşılaşmanız mümkündür. Ayrıca tekel bayisinde rahatça çalışabilmek açısından tüm izinlerinizin eksiksiz olduğuna emin olmalısınız. Aksi durumda ilk denetimde sınıfta kalır, ilk cezanızı alırsınız. Uygun fiyata alkol satışı yapmak için alkol pazarlama ağıyla ilgili takibinizi yapmalısınız. Bölgenizdeki distribütörlerin hepsi ile iletişimde kalmalısınız.

Tekel bayisinde dekorasyona pek önem verilmez. Ancak yine de standart bir dekorasyonla müşterilere daha çekici bir ortam sunmanızın avantajları olabilir. Ayrıca ürünleri çeşitlendirmeniz, karlılığınızı da artırır. Bazı tekel bayilerinde aynı zamanda şans oyunları da yer alır. Siz de bu tip uygulamalara yer vererek, müşteri kitlenizi genişletebilirsiniz. Özellikle cips, dondurma, kuruyemiş ve atıştırmalık gibi ürünlere dükkanda bulundurmak gerekir. Tekel bayi çalışma saatleri açısından zorlu  bir mesai uygulamasına sahiptir. Bu durum uyku düzenini bozabilir ve gün içerisinde stresli olmanıza sebebiyet verebilir. Böyle bir şey yaşamamak için bir yardımcı eleman almak gerekir. Ayrıca geç saatlere kadar süren mesailer nedeniyle güvenlik sistemlerinin de önemi büyüktür. Kamera ve alarm sistemlerini de dükkana entegre etmeyi düşünmelisiniz. 

Tekel Bayi Açma Maliyeti Nedir, Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Tekel bayi maliyet kalemleri açısından en çok harcamanın alkol ve tütün ürünleri depozite ödemelerine yönelik olduğunu söylenilebilir. 20 m2’lik bir dükkanda açılması yeterli olan tekel bayisi için dükkan kiraları bulunan konuma göre 1000 veya 3000 lira arasında değişkenlik gösterir. Dükkan seçimi yaparken alkol tüketiminin fazla olduğu lokasyonların seçilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca gece hayatının yoğun olduğu konumlar da kazançları arttırabilir. Cadde ve kalabalık alanlarda açılan tekel bayi için dükkan kira masrafları yüksek seyredebilir. Dükkan kirası, ruhsat, raflar ve dükkanın dekorasyonu gibi masraflar düşünülünce ortalama 150 bin liralık bir sermaye ile tekel bayi işletmesi açılabilir.

Tekel bayisini sadece tütün ve alkol ürünleri olarak planlamak daha az maliyetle bir işletmeye sahip olmanızı sağlar. ancak hemen her tekel bayi aynı zamanda bir kuruyemiş merkezi gibi çalışır. Bu da, alkolün yanında çerez tercih edenlerin her iki ürüne sahip dükkana uğramalarını sağlar. Eğer rakiplerinizin gerisinde kalırsanız, sadık bir müşteri kitlesi elde etmeniz zorlaşabilir. Ya da müşteri  sayınız azalabilir. Dolayısıyla 150 bin gibi bir sermaye ile tam donanımlı bir tekel ürünleri bayisi kurmak daha karlı olabilir.

Tekel Bayi İçin Gerekli Yasal Belgeler ve İzinler Nelerdir?

Klasik dükkan açma şartlarının aksine tekel bayi için ekstra yapmanız gereken ve sürecin en önemli adımlarını oluşturan birtakım prosedürler söz konusudur. Öncelikle bakanlıktan alkol ve tütün ürünlerinin satışı yapmak için izin almanız gerekir. Perakende satış belgesi başvurusu yapmanız için izlemeniz gereken yol şöyledir:

 • Tarım Bakanlığının sitesi üzerinden elektronik başvuru yapmalısınız.
 • Nüfus kimlik bilgilerini sistem girmeli ve ayrıca kimliğin bir suretini sisteme yüklemelisiniz.
 • İşyeriniz için alınan ruhsatın örneğini sisteme eklemelisiniz. Burada işletmenin ana faaliyet konusunun açık ve net bir şekilde görünmesi önemlidir.
 • Vergi levhası
 • Başvuru için istenen ücretin ödendiğine yönelik makbuzun ibrazını yapmalısınız.

Bu başvuru süreci perakende satış içindir. Ayrıca alkollü ürünler satış izni için de başvuru işleminin yapılması lazımdır. Alkol satışı izin belgesini almanızı sağlayacak işlemler de aynıdır ve bu başvuruların hepsi ruhsat sahibi tarafından yapılması gerekir. Her belgenin altında da ıslak imza yer almalıdır. Islak imzalı belgeler, tarama ile sisteme eklenmelidir. Belgelerin okunmuyor olması halinde başvuru süreci onaylanmaz ve işletmenin açılma süresi uzayabilir. Bu nedenle ilgili süreci titizlikle yürütmek gerekir.

Tekel bayi ruhsat işlemleri için de ayrı bir başvuru süreci başlatmalısınız. Bağlı bulunduğunuz belediyeden yapılacak başvuru için talep edilen belgeler her yerde aynıdır. Bazı belediyelerin farklı talepleri de olabilir. İlgili memurdan net ve kesin bir şekilde talep edilen belgelerin tam listesini almayı asla unutmayın. İşte o belgeler…

 • Kimlik kartı fotokopisi
 • İkametgah
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Tapu fotokopisi
 • Kira sözleşmesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Oda kaydı ve faaliyet belgesi
 • SGK aktivasyon belgesi
 • İtfaiye uygunluk raporu

Tekel Bayi Açmak İçin Gerekli Malzemeler ve Ekipmanlar Nelerdir?

Tekel bayi açma yolunda atılacak ilk adımlardan biri dükkan seçimidir. Dükkan seçimi sonrası ihtiyaçların belirlenmesi gerekir. Bayide mutlaka bulunması gerekenler dolaplardır. Birkaç tane dolap ihtiyacınız olabilir. Soğuk içecekleri temin edeceğiniz firmadan dolap talebinde bulunmanız maliyetleri azaltabilir. Ayrıca raflar, dükkanın en önemli ihtiyaçlarından biridir. Hem içecekleri koymak hem de farklı ürün satışları için rafların olması şarttır. Bazı bayilerde kuruyemiş tezgahı da yer alır. Alkol alanların kuruyemiş ürünlerinin çok fazla tercih edilmesi nedeniyle kuruyemiş tezgahına sahip olmak önemli avantaj sağlar. Yine güvenlik sistemi, bilgisayar, televizyon, barkod okuyucu sistemi ve stok takip gibi yazılımlar da gerekebilir. Barkod okuyucu cihazları ve stok takip gibi programlar, işinizi kolaylaştıran cihazlardır.

Müşteriler, tekel bayisinde çok zaman geçirmez ve ihtiyaçlarını alır almaz dükkanı terk ederler. Bu nedenle dekorasyona çok fazla masraf yapmanın bir anlamı yoktur. Ancak en azından rafların düzeni ve görünümüne dikkat edilmesi gerekir. Temiz olması, ayrıca dükkanın aydınlık olması ve bunun için led farlardan yararlanılması avantaj sağlar. Tabela ve diğer reklam ürünlerine de çok para harcanmaz. Çünkü tekel bayisinde açık hava reklamı yasaktır. Sadece işletmenin faaliyet alanını gösteren tabela ihtiyacı söz konusudur.

Tekel Bayi Açmak Karlı Mı? Tekel Bayi Açarak Para Kazanmak

Tekel bayisinin konumuna göre kazançları da değişkenlik gösterir. Kalabalık, aktif ve alkol tüketiminin yoğun olduğu bir yerdeki tekelin kazançları yüksek olabilir. Ayrıca en çok kar getiren ürünlerden biri de alkol ürünleridir. Yüzde 20’li kar payı bırakan ürünler, tütün ürünlerine göre daha fazla kazandırır. Bu ürünlerin haricinde kuruyemiş, cips ve bisküvi gibi diğer kalemlerden gelen karlar da söz konusudur. Ancak aylık 50 bin lira ciro yapan bir tekelin karı ortalama 4-6 bin lira arasında olabilir. Bu net kar, satılan ürünlerin yoğunluğuna göre değişkenlik arz eder. Aylık 50 bin liralık alkol satışı yapan bir tekel bayisinin karı 10 bin liradır. Diğer kalemlerden elde edilen karlar da eklenince net karı 15-20 bine kadar çıkabilir.

Tekel bayisinin kazançlarını katlamasının en önemli yollarından biri ürün çeşitliliğine yer vermesidir. Sadece sigara ve alkol satışlarından elde edilen kar düşük olur. Özellikle sadece sigara satışı ile kar elde etmek mümkün değildir. Çünkü bir sigaranın kar marjı yüzde 5 kadardır. Cips ve çerez gibi ürünlere de yer verilirse karlılık daha iyi düzeylere çıkabilir. Ayrıca tekel bayilerinde yer verilen çeşitli oyunlar da kar sağlamak için bir diğer yoldur. Bazı tekel bayileri, gıda ürünleri satışa da yapıyor. Sosisli, tost veya döner satışı yapan tekel bayileri, karlarını önemli ölçüde arttıran ve tek bir ürün satışına bağlı kalmadan faaliyet gösteren işletmeleri ifade ediyor.

Tekel Bayi Devir Almak

Devralma işlemleri, sıfırdan tekel bayi kurmaya göre daha kolay ve hızlıca gerçekleştirilen bir işlemdir. Tekel bayi açmadan önce devren tekel bayi ilanlarını değerlendirme yoluna gitmenizin faydası vardır. Öncellikle tekel bayisinin belirli bir müşteriye sahip olması, cazip kazançlara kısa sürede ulaşmanızı sağlar. Sıfırdan bir tekel bayi ile müşteri kitlesi oluşturmak için zaman geçmesi gerekir. Ancak önden açık olan ve belirli bir süre işletilen bir dükkanın müşteri potansiyeli çoktan oturmuş ve kazanç sağlamaya başlamıştır. Yine de tekel bayisinin konumu müşteri sayısını etkilediği için gözlem yapmanın önemlidir.

Tekel bayi açmadan önce nerede ve nasıl bir dükkan açma konusunda endişeler yaşamanız mümkündür. Bu endişelere, müşteri bulabilir ve kar elde edebilir miyim gibi mantıki sorular da eşlik eder. Devralma işlemi sırasında bu sorulara cevap bulmanız ve daha sağlıklı kararlar vermeniz mümkündür. Çünkü dükkanın aylık cirosunu öğrenebilir, net karını görebilir ve net karın sizin için kazançlı olup olmadığına karar verebilirsiniz. Ayrıca doğru yerde dükkan bulma, dükkanı dekore etme gibi uğraştıran süreçleri de devralma sayesinde atlayabilirsiniz. Her ne kadar tekel bayi devralma işleminin avantajları olsa da talep edilen devir bedelinin çok fazla olması halinde dikkatli kararlar vermeniz lazımdır. Sonuç olarak, tekel bayi açmak karlı bir iştir. Doğru konumda açılan bir bayiden önemli karlar elde edilebilir. Ama çalışma saatleri açısından zorlayı tarafları vardır. Ayrıca alkolle ilgili düzenlemeleri sıkı takip edip hemen uygulamak da gerekir. Saat ondan sonra yapılan alkol satışlarından dolayı da önemli cezalar yemeniz söz konusudur. Bu yönde çalışanınızın yapacağı bir hata size zarar verebilir. Tüm bu artı ve eksi tarafları dikkate alarak, iyi bir iş planı ile yola çıkmanız gerekir.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayın !
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Haftalık Mail Bültenimize Abone Olun!

Girişimcilik, yatırım fırsatları ile ilgili içerikler.Spam içerik gönderilmez.

Yorumlar :

 • Henüz yorum yok.
 • Yorum ekle